ΣΩΣΣΙΔΕΙΟ ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ

Στα πλαίσια εφαρμογής του  προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων με θέμα «ομαδικότητα-συνεργασία- αλληλοβοήθεια» επισκεφθήκαμε το ΣΩΣΣΙΔΕΙΟ ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ όπου οι μαθητές/τριες τραγούδησαν για τους  τρόφιμους του ιδρύματος και πρόσφεραν αγαθά που αγόρασαν ή πρόσφεραν οι γονείς των μαθητών και οι κάτοικοι του χωριού.

ΜΟΥΤΑΦΙΔΟΥ ΕΙΡΗΝΗ

Κανδύλας

Μια γλυκιά γεύση πήραμε σήμερα με την επίσκεψή μας στον σύγχρονο χώρο παρασκευής του χειροποίητου χαλβά Κανδύλα, και των υπολοίπων χειροποίητων γλυκισμάτων.

Αφού μας ενημέρωσαν για  τον τρόπο παραγωγής , συσκευασίας και απάντησαν στις ερωτήσεις μας, είχαμε την ευκαιρία να γευτούμε παραδοσιακά γλυκίσματα φτιαγμένα πάντα με ποιοτικά πρότυπα.

Εκπαιδευτικοί

Ευστάθιος Θεοδωρίδης – Μπαλλή Κυριακή

ΠΑΖΑΡΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Στην δύσκολη καθημερινότητα που ζούμε αυτές τις μέρες τα παιδιά του δημοτικού σχολείου Σταυρού απέδειξαν ότι όταν πρέπει μπορούμε να συνεργαζόμαστε και να είμαστε αλληλέγγυοι στους συνανθρώπους μας ο καθένας με το δικό του τρόπο. Επαναχρησιμοποίηση λοιπόν αντικείμενων, παιχνιδιών και βιβλίων που απλόχερα πρόσφεραν τα παιδιά με σκοπό την προσφορά διαφόρων αγαθών στο Γηροκομείο της Βέροιας

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλα τα παιδιά για τη συμμετοχή τους και να τα συγχαρούμε για την υπευθυνότητα που έδειξαν.

Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ στους γονείς των παιδιών που αγκάλιασαν όλη την προσπάθεια και μας εμπιστεύτηκαν .

ΜΟΥΤΑΦΙΔΟΥ ΕΙΡΗΝΗ – ΜΟΥΡΑΤΙΔΟΥ ΕΥΜΟΡΦΙΑ