Θεατρικό 25 Μαρτίου 2016

Ένα ακόμη θεατρικό από τα παιδιά της Ε΄ τάξης μας ενθουσίασε.

Παραμονές της επανάστασης …

<<Καιρός δεν είναι να ξυπνήσει κι ο δόλιος ο ραγιάς; 400 χρόνια σκλαβιά είναι αυτά.

Αδέρφια, περιμένετε. Να φιλήσουμε όλοι την εικόνα του Χριστού. Να πάρουμε την ευλογία του. Μας περιμένουν δύσκολες ώρες τώρα που πήραμε τη γενναία απόφαση>>.

Κάπως έτσι ξεκίνησε η ελληνική επανάσταση και χάρη σε εκείνους τους επώνυμους και ανώνυμους ήρωες οφείλουμε εμείς σήμερα το υπέρτατο αγαθό της ελευθερίας.

Εκπαιδευτικοί:Θεοδωρίδης Ευστάθιος – Μπαλλή Κυριακή

25 Μαρτίου 2016

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος  στην παρέλαση, της 25ης Μαρτίου των μαθητών νηπιαγωγείου, δημοτικού και των συλλόγων του Σταυρού, κυμάτισε η γαλανόλευκη σημαία θυμίζοντας μας τη διπλή σημασία της επετείου για τον Ελληνισμό. Γιατί πρόκειται για θρησκευτική αλλά και εθνική γιορτή. Τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και την έναρξη της ελληνικής επανάστασης ενάντια στην οθωμανική κυριαρχία το 1821.

25 Μαρτίου 2016

ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ

ΚΑΤΙ  ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ

Επιτέλους έφτασε η μέρα που περίμενα τόσο καιρό. Τα μαλλιά μου μεγάλωσαν και είναι στον μέγεθος που πρέπει για να τα δωρίσω στα παιδιά με νεοπλασματική νόσο.

Την απόφαση την πήρα όταν είδα ένα βίντεο στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Γνώριζα αυτήν την «αρρώστια» γιατί η μικρή μου ξαδέρφη πολεμάει με αυτήν.

Όταν η Ανθία έχασε τα μαλλιά της από τη θεραπεία ήθελα να βρω ένα τρόπο να της δώσω λίγη χαρά. Αυτή όμως μας έδειξε πως τα παιδιά με καρκίνο έχουν μεγαλύτερη δύναμη, δύναμη ψυχής. Τα μαλλιά δίνουν μια άλλη δύναμη κυρίως ψυχολογική. Βοηθάνε να αντιμετωπίσουν τα περίεργα βλέμματα και την επανένταξη στο «σκληρό» κόσμο που ζούμε.

Αυτό τον κόσμο μπορούμε να τον κάνουμε και εμείς λίγο καλύτερο ,με κάτι τόσο εύκολο. Απλά να μεγαλώσουμε τα μαλλιά μας και να τα δωρίσουμε. Μη διστάζετε, τολμήστε το, η χαρά είναι μεγαλύτερη!!!!

Ευχαριστώ το κομμωτήριο Ε…….. για την περιποίηση!!!

Α. Π.

Μία πρωτοβουλία γεμάτη ανθρωπιά, αγάπη και συμπόνια για τα παιδιά που πάσχουν από καρκίνο, έχει αγκαλιάσει ο κόσμος. Άνθρωποι από όλη την Ελλάδα , κόβουν τα μαλλιά τους και τα χαρίζουν σε παιδιά που πάσχουν από την ανίατη ασθένεια. Ανάμεσα σε αυτούς που χάρισαν τα μαλλιά τους ανήκει και Α. Π. μαθήτρια της Τετάρτης τάξης του σχολείου μας.

Και μαζί με τα μαλλιά της, χαρίζει παράλληλα ελπίδα αλλά και πολλά χαμόγελα!

Εκπαιδευτικοί:

Τριανταφυλλίδου Κυριακή