Πραγματοποιήθηκε στις 12 Οκτώβρη, στο 7ο Γυμνάσιο Ρόδου, η πρώτη συνάντηση εκπαιδευτικών για τις ερευνητικές εργασίες (project) στα Γενικά Λύκεια και τα ΕΠΑΛ. Συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ19-20 των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ του νησιού της Ρόδου και οι εκπαιδευτικοί άλλων ειδικοτήτων που έχουν αναλάβει ερευνητικές εργασίες και υπηρετούν στα σχολεία παιδαγωγικής ευθύνης μου. Έγινε παρουσίαση των βασικών σημείων – κλειδιών στα οποία οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να εστιάσουν ειδικά στο ξεκίνημα των εργασιών. Κατά τη συζήτηση στη διάρκεια της παρουσίασης αναδείχθηκαν ζητήματα που σχετίζονται με την επιλογή των θεμάτων, με την οργάνωση και τη διαχείριση των ομάδων, με τον τρόπο δόμησης των υποερωτημάτων των θεμάτων καθώς και με την ειδική προετοιμασία και τον προσανατολισμό που πρέπει να έχουν οι εκπαιδευτικοί που εμπλέκονται σε αυτές. Στο τέλος της συνάντησης έγινε βιωματική άσκηση των εκπαιδευτικών σε ομάδες, οι οποίες διαμόρφωσαν τη δόμηση ενός θέματος που έχουν στο σχολείο τους, έκαναν χρονοπρογραμματισμό και επέλεξαν τον τρόπο οργάνωσης της εργασίας των ομάδων. Η παρουσίαση της συνάντησης βασίστηκε σε μεγάλο μέρος, στο βιβλίο του εκπαιδευτικού ( http://www.oepek.gr/portal/index.php?option=com_remository&Itemid=110&func=startdown&id=32 ) για τις ερευνητικές εργασίες. Μπορείτε να τη δείτε εδώ. Στις αρχές του Δεκέμβρη θα γίνει νέα συνάντηση για το ζήτημα της αξιολόγησης των ερευνητικών εργασιών.