Την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου στο χώρο του Γυμνασίου της Χάλκης και στο πλαίσιο του προγράμματος της Αυτοαξιολόγησης της Σχολικής μονάδας που πραγματοποιείται εκεί από πέρσι, λειτούργησε η πρώτη φάση της Ευέλικτης Ζώνης, η οποία περιελάμβανε διαθεματική προσέγγιση ενός θέματος, μέσω παρουσιάσεων που έγιναν από διαφορετικές ειδικότητες συνεργαζόμενων καθηγητών. Δείτε εδώ σχετικό φωτογραφικό υλικό.

Έτσι, σε τρεις διδακτικές ώρες παρουσιάστηκε με εξαιρετική επιτυχία το θέμα Διατροφή με 20λεπτες παρουσιάσεις κατά σειρά των συναδέλφων:

Ζιάκος Απόστολος (Διατροφή και Οικονομική Επιστήμη),

Κουγιουμτζίδης Κώστας (Πυραμίδα Σωστής Διατροφής),

Σπένδας Απόστολος (Διατροφή και Υπολογιστές),

Ηλιάδης Βαγγέλης (Μεταλλαγμένα Τρόφιμα),

Σιόντη Μαρία – Βασιλείου Αλέξανδρος (Νευρική ανορεξία) και

Φωκά Δέσποινα (Η Διατροφή των Αρχαίων Ελλήνων).

Στην Ευέλικτη Ζώνη που εφαρμόζεται για πρώτη φορά στο σχολείο, θα ακολουθήσουν δύο ακόμα φάσεις με παρουσιάσεις στα θέματα: Νερό στις 28 Φεβρουαρίου και Γεωμετρικά Σχήματα στις 15 Μαρτίου.