Αντί χαιρετισμού

Το σχολείο σκοτώνει τη δημιουργικότητα; Πώς μπορούμε να κάνουμε την επανάσταση στην εκπαίδευση; Πώς μπορούμε να εμπνεύσουμε, να οδηγήσουμε τα παιδιά και να επικοινωνήσουμε καλύτερα μαζί τους;
Loading Player...
Watching: Φέρτε την επανάσταση στην εκπαίδευση

Ο τόπος μας Το Κουτσελιό

Ένα θέμα που επεξεργάστηκαν οι μαθητές της Δ? τάξης του Δημ.Σχ. Κουτσελιού στην ευέλικτη ζώνη

, με την ακούραστη δασκάλα τους , την κ. Γεωργία Φώτη, ήταν «Ο τόπος μας».  Για να δείτε την καταπληκτική δουλειά τους κάντε κλικ στην εικόνα.

Μελέτησαν την ιστορία της περιοχής, τις παραδόσεις των προγόνων μέσα από υλικό που συγκέντρωσαν στην τάξη (γεωγραφικά και δημογραφικά στοιχεία της περιοχής, μαρτυρίες  κατοίκων του τόπου, φωτογραφίες, βιβλία με αναφορές στην περιοχή, συνεντεύξεις ηλικιωμένων, αντικείμενα , με τα οποία έφτιαξαν ένα μουσείο στην τάξη και μέσα από βιωματικές δράσεις αναβίωσαν και κατανόησαν το παρελθόν. Όλα αυτά τα κατέγραψαν σε μια νέα διεύθυνση στο διαδίκτυο , δίνοντας την ευκαιρία σε όσους το επιθυμούν να την επισκεφτούν και να γνωρίσουν την περιοχή.