Ημερίδα: “Προβλήματα συμπεριφοράς κατά την εκπαιδευτική διαδικασία”

Άγχος αποχωρισμού , μια ανθρώπινη αντίδραση που προκαλεί πολλές φορές και σχολική φοβία , ΔΕΠ-Υ μία διαταραχή η οποία σχετίζεται με την αδυναμία συγκέντρωσης προσοχής και την υπερκινητικότητα , όψεις κακοποίησης (σωματική, σεξουαλική συναισθηματική), προβλήματα συμπεριφοράς και μαθησιακές δυσκολίες. Ζητήματα όλα που απασχολούν το μαθητικό πληθυσμό , διαχέονται στη σχολική ζωή ,συνυπάρχουν με την ανάγκη για μάθηση , και αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας του διδάσκοντα με ζητούμενο την αντιμετώπιση τους.

Οι εισηγήσεις της ημερίδας που καλύπτουν όλο το φάσμα αυτών των προβλημάτων, φιλοδοξούμε να προκαλέσουν στοχασμό και να παρακινήσουν σε περαιτέρω ερευνητικές αναζητήσεις τους εκπαιδευτικούς.

Αφίσα Ημερίδας
ΠΕΡΙΛΗΨΕΙΣ ΕΙΣΗΓΗΣΕΩΝ