Έχουμε 1 επισκέπτης συνδεδεμένους
Αρχική σελίδα Οδηγίες χρήσης
Καλώς ήρθατε στην ιστοσελίδα του θεματικού δικτύου «Φυσική άσκηση και υγεία».

Η ιστοσελίδα σχεδιάσθηκε για να βοηθήσει στην ενημέρωσή σας, σχετικά με τους στόχους και τις δυνατότητες εκπαιδευτικών προσεγγίσεων στις σχολικές μονάδες στον τομέα της φυσικής άσκησης για την υγεία.

Πλοήγηση στην ιστοσελίδα: Στα menu (επάνω, αριστερά και δεξιά) κάντε κλικ στην αντίστοιχη επιλογή για την ενημέρωσή σας. Μπορείτε μέσα από τους συνδέσμους να ανοίγετε όλα τα αρχεία και να αποθηκεύετε ότι σας είναι χρήσιμο στον υπολογιστή σας (για χρήση μόνο στα σχολεία).

Εγγραφή σαν μέλος: Κάνοντας την εγγραφή μέλους στο δίκτυο αποκτάτε άμεση, προσωπική ενημέρωση από το δίκτυο, μέσω του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας. Όταν συνδέεται στη συνέχεια σαν μέλος αποκτάτε πρόσβαση σε αρχεία που είναι δημόσια μόνο για τα μέλη. Η εγγραφή και σύνδεση μέλους γίνεται ως εξής:

Κάθε εκπαιδευτικός που διαθέτει προσωπική διεύθυνση e-mail μπορεί να εγγραφεί σαν μέλος στο δίκτυο: Στο menu «Δήλωση συμμετοχής» επιλέξτε «Δημιουργία λογαριασμού». Θα σας ζητηθεί να δώσετε το ονοματεπώνυμό σας, όνομα χρήστη, κωδικό πρόσβασης και την ηλεκτρονική σας διεύθυνση. Στη συνέχεια επιλέξτε «εγγραφή». Από την ιστοσελίδα θα σας αποσταλεί e-mail με την αποδοχή της εγγραφής και η διεύθυνση, στην οποία πρέπει να μπείτε για να ενεργοποιήστε το λογαριασμό σας. Κατόπιν, δίνοντας κάθε φορά που επισκέπτεστε την ιστοσελίδα, όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης, συνδέεστε σαν μέλος. Στο menu «Για τα μέλη» μπορείτε να αλλάξετε τα στοιχεία εγγραφής σας μέσα από την επιλογή «Αλλαγή στοιχείων χρήστη».

Υποβολή άρθρου: Μπορείτε να υποβάλλετε ένα δικό σας άρθρο για δημοσίευση στην ιστοσελίδα, σε μορφή κειμένου, με την εξής διαδικασία: Συνδέεστε κατ' αρχήν σαν μέλος. Στη συνέχεια από το  menu «Για τα μέλη» επιλέγετε «Υποβολή άρθρου». Στην οθόνη ανοίγεται πλαίσιο για την υποβολή του άρθρου. Γράψτε τον τίτλο στο σχετικό πεδίο και στη συνέχεια εισάγετε ή επικολλήστε το περιεχόμενο του άρθρου. Χωρίς να συμπληρώσετε τα παρακάτω πεδία πατήστε «Αποθήκευση». Το άρθρο σας έχει υποβληθεί. Σε σύντομο διάστημα θα επεξεργασθεί από το διαχειριστή και θα δημοσιευθεί.

Υποβολή συνδέσμου: Με την ίδια διαδικασία μπορείτε να εισάγετε στην ιστοσελίδα του δικτύου κάποιο σύνδεσμο (δικούς σας ή γνωστού σας ιστοτόπου), με σχετικό & χρήσιμο περιεχόμενο. Στο πεδίο όνομα γράφετε τον τίτλο του ιστοσυνδέσμου και στο πεδίο URL τη διεύθυνσή του στο διαδίκτυο. Στο πεδίο περιγραφή μπορείτε να γράψετε μια σύντομη περιγραφή του συνδέσμου και πάνω απ' αυτό να επιλέξτε την άμεση δημοσίευση του συνδέσμου. Η υποβολή ολοκληρώνεται πατώντας «Αποθήκευση».

Σε περίπτωση που αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα με την εγγραφή ή σύνδεσή σας σαν μέλος, καθώς και με την υποβολή άρθρου ή συνδέσμου επικοινωνήστε με το διαχειριστή μέσω τηλεφώνου ή e-mail (πάνω menu: «Επικοινωνία»).

Σημαντικό: Αν θέλετε να υποβάλλετε συνημμένα αρχεία για δημοσίευση θα πρέπει να τα επισυνάψετε σε e-mail και να τα αποστείλετε στον διαχειριστή ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ). Με e-mail μπορείτε να αποστείλετε φυσικά το περιεχόμενο άρθρου ή τη διεύθυνση συνδέσμου για δημοσίευση, αν αντιμετωπίζετε δυσκολία με την άμεση υποβολή.