Έχουμε 2 επισκέπτες συνδεδεμένους
Αρχική σελίδα Ανακοινώσεις

Επιμόρφωση:

hmerida3
      Από το Σχολικό Σύμβουλο Φυσικής Αγωγής σε συνεργασία με το Τ.Ε.Φ.Α.Α. Σερρών και τις Διευθύνσεις Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης Ν. Σερρών διοργανώνεται ημερίδα με θέμα «Ο ρόλος της φυσικής δραστηριότητας στην ανάπτυξη και την υγεία του παιδιού». Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 14 Δεκεμβρίου 2010 στο αμφιθέατρο του Ειδικού Σχολείου Σερρών (πίσω από το Νοσοκομείο Σερρών), με ώρα έναρξης 12.00 π.μ. Απευθύνεται στους εκπαιδευτικούς της Φυσικής Αγωγής και σε εκπαιδευτικούς που δραστηριοποιούνται σε προγράμματα φυσικής δραστηριότητας και διατροφής. Την ημερίδα μπορούν να παρακολουθήσουν και όσοι γονείς το επιθυμούν.
      Η ημερίδα γίνεται στα πλαίσια των επιμορφωτικών δράσεων του Δικτύου «Φυσική άσκηση και υγεία» και στηρίζεται από την Ε.Λ.Μ.Ε. και το Σύλλογο Εκπαιδευτικών Α/θμιας Εκπαίδευσης Ν. Σερρών.

Επισκεφθείτε ...

hmerida3

Το  υλικό των παρουσιάσεων στην Ημερίδα "Ο ρόλος της φυσικής δραστηριότητας στην ανάπτυξη και την υγεία του παιδιού" που πραγματοποιήθηκε στις 14-12-2010 στο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. των Σερρών

Το  υλικό των παρουσιάσεων στην Ημερίδα "Παιδική και εφηβική παχυσαρκία: εκπαιδευτικές προσεγγίσεις στο σχολείο" που πραγματοποιήθηκε στις 19-3-2010 στο 1ο ΕΠΑΛ του Κιλκίς

Hmerida1

Το  υλικό των παρουσιάσεων στην Ημερίδα "Φυσική άσκηση και υγεία: υγιεινός τρόπος ζωής και αγωγή υγείας" που πραγματοποιήθηκε στις 30-10-2009 στο ΤΕΦΑΑ Σερρών

Έναρξη λειτουργίας θεματικού δικτύου "Φυσική άσκηση και υγεία"

Με το ξεκίνημα της σχολικής χρονιάς 2009-2010 το δίκτυο "Φυσική άσκηση και υγεία" ένανε την επίση έναρξη λειτουργίας του. Το δίκτυο απευθύνεται σε όλους τους εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης, κυρίως όμως στους εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής. Μέριμνά του είναι, να παρέχει όσο γίνεται πληρέστερη πληροφόρηση σε θέματα που σχετίζονται με την φυσική άσκηση για την υγεία και υλικό για εκπαιδευτικές παρεμβάσεις και προγράμματα στις σχολικές μονάδες.

Σχετικό έγγραφο της έναρξης λειτουργίας