Έχουμε 1 επισκέπτης συνδεδεμένους
Αρχική σελίδα Φυσική δραστηριότητα των παιδιών

Αξιολογήστε τη φυσική δραστηριότητα των μαθητών σας

Σαν φυσική δραστηριότητα ορίζουμε κάθε μορφή κινητικής δραστηριότητας στην οποία ενεργοποιούνται μεγάλες μυϊκές ομάδες του σώματος. Έτσι οι αθλητικές δραστηριότητες και κάθε άλλη μορφή σωματικής άσκησης ή κινητικού παιχνιδιού είναι φυσικές δραστηριότητες, ενώ φυσικές δραστηριότητες είναι επίσης ο περίπατος και οι μετακινήσεις με τα πόδια ή το ποδήλατο, οι εργασίες στο σπίτι ή στον κήπο, η σωματική εργασία σε διάφορα επαγγέλματα, καθώς και οι υπαίθριες δραστηριότητες ή σπορ αναψυχής.

Οι φυσικές δραστηριότητες έχουν ιδιαίτερη αξία σαν συνολική διάρκεια κινητικής δραστηριότητας, διότι συνδέονται α)με αυξημένη κατανάλωση ενέργειας, που αντισταθμίζει την αύξηση του σωματικού βάρους  και β)με βιολογικές προσαρμογές, που προασπίζουν το καρδιαγγειακό σύστημα. Για την υγεία και την ισορροπημένη ανάπτυξη των παιδιών συνιστάται η συμμετοχή τους καθημερινά σε φυσικές δραστηριότητες για τουλάχιστον μία ώρα. Επιπλέον για τη σωστή κινητική τους ανάπτυξη (επαρκή ενδυνάμωση μυών & οστών και καλή κινητικότητα αρθρώσεων) οι φυσικές δραστηριότητες θα πρέπει να φθάνουν σε ψηλές εντάσεις τρεις φορές την εβδομάδα.

Για να υπολογίσετε την καθημερινή φυσική δραστηριότητα των μαθητών σας ζητήστε τους να αποτυπώσουν τη διάρκεια των καθημερινών τους φυσικών δραστηριοτήτων για μια βδομάδα, όπως φαίνεται στον παρακάτω πίνακα. Στη συνέχεια αθροίστε το χρόνο των φυσικών δραστηριοτήτων όλης της εβδομάδας και διαιρέστε το άθροισμα δια του 7. Ο χρόνος που θα προκύψει από τη διαίρεση αντιστοιχεί στη Μέση Ημερήσια Φυσική Δραστηριότητα (ΜΗΦΔ), η οποία αποτελεί δείκτη φυσικής δραστηριότητας των παιδιών.

ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΜΑΘΗΤΗ/ ΜΑΘΗΤΡΙΑΣ
ΦΥΣΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
ΔΕΥΤΕΡΑ
ΤΡΙΤΗ
ΤΕΤΑΡΤΗ
ΠΕΜΠΤΗ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΣΑΒΒΑΤΟ
ΚΥΡΙΑΚΗ
Φυσική Αγωγή στο σχολείο

Αθλητισμός σε σύλλογο ή ακαδημία
Αθλητισμός στο ολοήμερο σχολείο

Κινητικά παιχνίδια με φίλους

Χορός ή γυμναστήριο

Υπαίθριες φυσικές δραστηριότητες
Περπάτημα (για μετακινήσεις)

Άλλες κινητικές δραστηριότητες

Αξιολογήστε τη φυσική δραστηριότητα των μαθητών από το δείκτη της ΜΗΦΔ ως εξής:

Καλή αν υπερβαίνει τα 60 λεπτά
  Ικανοποιητική     αν κυμαίνεται μεταξύ των 60 και 30 λεπτών
  Ελλιπής αν κυμαίνεται μεταξύ 30 και 15 λεπτών
  Ανεπαρκής αν υπολείπεται των 15 λεπτών

Για να κατεβάσετε τον πίνακα αποτύπωσης της φυσικής δραστηριότητας κάντε κλικ εδώ.