Έχουμε 1 επισκέπτης συνδεδεμένους
Αρχική σελίδα Παραμορφώσεις σπονδυλικής στήλης

Παρατηρήστε τους μαθητές για πιθανές παραμορφώσεις της σπονδυλικής στήλης

Αρκετοί μαθητές και μαθήτριες παρουσιάζουν δυσμορφίες στη σπονδυλική στήλη, με πιο συνηθισμένη τη σκολίωση. Στις περισσότερες περιπτώσεις πρόκειται για παραμορφώσεις της σπονδυλικής στήλης από κακή στάση του σώματος. Σε όσο μικρότερη ηλικία γίνεται η διάγνωση τόσο πιο εύκολη είναι η διορθωτική παρέμβαση.

Παρατηρήστε τους μαθητές σας για πιθανές παραμορφώσεις της σπονδυλικής στήλης κάνοντας το διπλό τεστ για τις περιπτώσεις:

1. Σκολίωσης:

Α) Παρατήρηση της πλάτης σε όρθια στάση

scoliosis20back20test     Ζητήστε από τους μαθητές να σταθούνε όρθιοι φορώντας ένα εφαρμοστό φανελάκι και παρατηρήστε την πλάτη τους. Αν παρατηρείτε ασυμμετρία μεταξύ της δεξιάς και αριστερής πλευράς στη μέση, στους ώμους, ή στις ωμοπλάτες, καθώς και στην απόσταση των χεριών από το σώμα, τότε πιθανόν υπάρχει κάποιου βαθμού σκολίωση (τα σημεία σημειώνονται χαρακτηριστικά στη διπλανή εικόνα).
    Πριν ανακοινώσετε την υποψία σας σιγουρευτείτε ότι η ασυμμετρία δεν προέρχεται από κλίση του σώματος λόγω κάμψης του ενός ποδιού ή εσφαλμένης στάσης του κορμού. Κάντε αμέσως το δεύτερο τεστ.

Β) Παρατήρηση σε επίκυψη
  scoliosis20bending20test
    Ζητήστε από τους μαθητές κάνουν επίκυψη με τεντωμένα πόδια και ν' αφήσουν τα χέρια κρεμασμένα μπροστά με τις παλάμες ενωμένες. Αν παρατηρείτε κάποια ασυμμετρία στο περίγραμμα της πλάτης, όπως παρουσιάζεται στη διπλανή εικόνα, τότε πιθανότατα υπάρχει σκολίωση.
    Αν παρατηρείτε μικρού βαθμού σκολίωση, συμβουλέψτε το γονέα του μαθητή να επισκεφτούν ορθοπεδικό για  πιο ειδική διερεύνηση "πιθανής σκολίωσης".
 bend5

Αριστερή περίπτωση: φυσιολογική

Δεξιά περίπτωση : σκολίωση

Προέλευση εικόνων: http://www.spondylos.gr/Contents.aspx?CatId=43

2. Κύφωσης:

Α) Πλάγια παρατήρηση σε όρθια θέση
  kyfosis20lateral2
    Παρατηρείστε τους μαθητές όρθιους από πλάγια θέση. Αν παρατηρείτε υπερβολικό κύρτωμα στη θωρακική μοίρα της σπονδυλικής στήλης (καμπούρα) ζητήστε τους να πάρουν πιο ίσια όρθια στάση. Η παθολογική κύφωση δεν εξαφανίζεται όσο και αν προσπαθήσουν να ισιώσουν το σώμα. Αντίθετα η κύφωση λόγω κακής στάσης επανέρχεται στη φυσιολογική κυρτότητα της θωρακικής μοίρας.
    Αν υποψιάζεστε κάποιου βαθμού παθολογική κύφωση κάντε αμέσως το επόμενο τεστ.

Β) Πλάγια παρατήρηση σε επίκυψη

BENDING    Ζητήστε από τους μαθητές να κάνουν επίκυψη με τεντωμένα πόδια και τα χέρια κρεμασμένα μπροστά με ενωμένες τις παλάμες. Παρατηρείστε από πλάγια θέση το κύρτωμα της θωρακικής μοίρας της σπονδυλικής στήλης. Στην παθολογική κύφωση το περίγραμμα της πλάτης δεν ακολουθεί ομοιόμορφη καμπύλη, αλλά σχηματίζει μια πρόσθετη κυρτότητα στη θωρακική μοίρα. Το κύρτωμα αυτό δεν ομαλοποιείται καθώς ο μαθητής σηκώνεται αργά στην όρθια θέση.
   Αν παρατηρείτε κάποιου βαθμού παθολογική κύφωση συμβουλέψτε τον γονέα του μαθητή να επισκεφθούν ορθοπεδικό για πιο ειδική διερεύνηση.

Προέλευση εικόνων: http://www.spondylos.eu/Contents.aspx?CatId=45