Έχουμε 1 επισκέπτης συνδεδεμένους
Αρχική σελίδα Κινητική επάρκεια των παιδιών

Αξιολογήστε την κινητική επάρκεια των μαθητών σας

Με τον όρο κινητική επάρκεια εννοούμε το επίπεδο επάρκειας των μαθητών και μαθητριών σε κινητικές δεξιότητες και ικανότητες σε σχέση με την ανάπτυξή τους. Η κινητική επάρκεια χαρακτηρίζει την ισορροπημένη ανάπτυξη του παιδιού και αξιολογείται με κινητικά τεστ. Τα αποτελέσματα των τεστ συγκρίνονται με τιμές αναφοράς (νόρμες) από τον ευρύτερο πληθυσμό.
     Για την αξιολόγηση της κινητικής επάρκειας στο σχολείο προτείνονται τα 3 παρακάτω κινητικά τεστ:
  • Άλμα σε μήκος χωρίς φόρα
  • Δίπλωση σε εδραία θέση - ευκαμψία ισχύων
  • Σπριντ 20 μέτρων από όρθια εκκίνηση
     Η επιλογή των τεστ βασίστηκε στην εγκυρότητα και την αξιοπιστία τους, στη συντομία χρόνου για την εκτέλεσή τους, στην αντιπροσωπευτικότητά τους σε φυσικές ικανότητες και βασικές κινητικές δεξιότητες, καθώς και στην ευκολία  πραγματοποίησής τους από άποψη συνθηκών στα σχολεία.
     Επειδή η δρομική ταχύτητα των 20 μέτρων σχετίζεται σημαντικά με το άλμα σε μήκος χωρίς φορά, το τρίτο τεστ μπορεί να παραληφθεί (επιπρόσθετα επειδή απαιτεί καλή αντίδραση του εκπαιδευτικού στο χρονόμετρο) και η αξιολόγηση να γίνει μόνο από τα δύο πρώτα τεστ.
     Συνιστάται η αξιολόγηση της κινητικής επάρκειας να γίνεται 2 φορές σε κάθε σχολική χρονιά (στην έναρξη και πριν το τέλος).

Κατεβάστε το αρχείο με την περιγραφή των κινητικών τεστ, κάνοντας κλικ εδώ.

Κατεβάστε τα διαγράμματα για την αξιολόγηση των μαθητών και μαθητριών, κάνοντας κλικ εδώ.

Η αξιολόγηση της κινητικής επάρκειας των μαθητών γίνεται με βάση τα παρακάτω διαγράμματα, όπως περιγράφεται κάτω από κάθε διάγραμμα:

kin_epa_boys

kin_epa_girls