Έχουμε 1 επισκέπτης συνδεδεμένους
Αρχική σελίδα Υπέρβαρα - παχύσαρκα παιδιά

Αξιολογήστε τους μαθητές σας αν είναι υπέρβαροι ή παχύσαρκοι

Η αξιολόγηση γίνεται από το Δείκτη Μάζας Σώματος (ΔΜΣ), ο οποίος υπολογίζεται από το βάρος και το ύψος κάθε μαθητή και μαθήτριας. Η παχυσαρκία είναι σοβαρός παράγοντας κινδύνου για σακχαρώδη διαβήτη τύπου ΙΙ, υπέρταση και καρδιαγγειακά νοσήματα. Το πλεονάζον σωματικό βάρος είναι "προστάδιο" της παχυσαρκίας. Οι υπέρβαροι μαθητές, με πολύ μεγάλη πιθανότητα, θα γίνουν στα επόμενα χρόνια της ζωής τους παχύσαρκοι, αν δεν πάρουν κατάλληλα μέτρα για τη διατροφή και τη φυσική τους δραστηριότητα.
Διαδικασία
     Μετρήστε το σωματικό ύψος (σε σταθερή κλίμακα στον τοίχο χωρίς παπούτσια) και το σωματικό βάρος (με ελαφρύ ρουχισμό και χωρίς παπούτσια) των μαθητών και μαθητριών και καταγράψτε τα σε δύο ξεχωριστές στήλες. Στη συνέχεια υπολογίστε το Δείκτη Μάζας Σώματος (ΔΜΣ) διαιρώντας το βάρος (σε κιλά) δια το ύψος (σε μέτρα) στο τετράγωνο:
ΔΜΣ = Βάρος /Ύψος 2
Καταγράψτε τις τιμές ΔΜΣ για κάθε μαθητή και μαθήτρια σε μια τρίτη στήλη και στη συνέχεια συγκρίνετε την κάθε τιμή με τα διεθνή πρότυπα για τη πλησιέστερη ηλικία του μαθητή ή της μαθήτριας. Κατεβάστε τον πίνακα με διεθνή πρότυπα κάνοντας κλικ εδώ.
     Αν ο ΔΜΣ είναι μεγαλύτερος από την τιμή του πίνακα για υπέρβαρους και μικρότερος από την τιμή για παχύσαρκους τότε ο/η μαθητής/μαθήτρια θεωρείται υπέρβαρος/η, ενώ αν ξεπερνά και την τιμή για παχύσαρκους τότε θεωρείται παχύσαρκος/η.
     Για να υπολογίζετε γρήγορα το ΔΜΣ εισάγοντας σε πίνακα το σωματικό ύψος και βάρος των μαθητών σας κατεβάστε το φύλλο excel κάνοντας κλικ εδώ.
bmi_boysbmi_girls