Ο ΘΑΥΜΑΣΤΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΑΛΚΗΣ ΖΕΗ

Στο πλαίσιο του προγράμματος της Φιλαναγνωσίας η Γ΄τάξη υλοποίησε πρόγραμμα με θέμα “Ο θαυμαστός κόσμος της ‘Αλκης Ζέη. Τα παιδιά διάβασαν 2 βιβλία της συγγραφέα “Η Αλίκη στη χώρα των μαρμάρων” και “Ο θείος Πλάτων”.

Στο τέλος του προγράμματος απαντήθηκαν ερωτηματολόγια, ατομικά από κάθε παιδί, τα οποία αποστάλθηκαν στον εκδοτικό οίκο “Μεταίχμιο” για την ανάδειξη των νικητών του μαραθωνίου.

Οι δράσεις:

• Στην αρχή έγινε αφιέρωμα στη συγγραφέα και στο έργο της, καθώς και στα βιβλία που θα μελετούσαν οι μαθητές. Τέλος, έγινε εξήγηση για το διαγωνισμό.
  • Στη συνέχεια, έγινε η ανάγνωση των βιβλίων, η ανάλυση και προβληματισμός πάνω στα κοινωνικά θέματα που αυτά πραγματεύονταν

Συγκεκριμένα

• Έψαξαν σε πηγές για υλικό αναφορικά με του μουσείο της Ακρόπολης, τις Καρυάτιδες κλπ. Προβληματισμός για τα κλεμμένα μάρμαρα της Ακρόπολης.
  • Παρακολούθησαν βίντεο σχετικό.
  • Έφτιαξαν ένα διαφορετικό τέλος για την ιστορία της Αλίκης.
  • Έγινε σύνδεση του χθες και του σήμερα πάνω στην προσφυγιά.
  • Μάζεψαν τρόφιμα για τους πρόσφυγες.
  • Μοιράστηκαν και απαντήθηκαν ερωτηματολόγια.

Το πρόγραμμα πέτυχε το στόχο του, καθώς οι μαθητές απόλαυσαν τη διαδρομή και έμαθαν να προβληματίζονται στα θέματα που πραμγατεύτηκαν.