Πάμπλο Πικάσσο

Ο Πάμπλο Πικάσσο γεννήθηκε στη Μάλαγα της Ισπανίας. Όταν βαφτίστηκε, πήρε το όνομά του από διάφορους αγίους και συγγενείς. Ο πατέρας του ήταν καλλιτέχνης και καθηγητής Τέχνης που έδωσε μαθήματα τέχνης στον Πάμπλο. Η μητέρα του ήταν η Μαρία Πικάσο. Σύμφωνα με τη μητέρα του, η πρώτη του λέξη ήταν «piz» όταν προσπαθούσε να πει «lapiz», την ισπανική λέξη για το μολύβι.

Ο Πικάσο δεν ήταν καλός μαθητής. Συχνά έπαιρνε τιμωρίες.Τον έστελναν σε ένα άδειο δωμάτιο για να σκεφτεί.Ο ίδιος έλεγε: «μου άρεσε εκεί, γιατί έπαιρνα  μαζί μου το μπλοκ ζωγραφικής και σχεδίαζα  αδιάκοπα … Θα μπορούσα να μείνω εκεί για πάντα να ζωγραφίζω χωρίς να σταματήσω ».

Όταν ήταν εννιά ετών, ο Πικάσο τελείωσε τον πρώτο του πίνακα, τον «Ταυρομάχο». Δείχνει έναν άνδρα σε ένα άλογο σε ταυρομαχία. Όταν άρχισε να ζωγραφίζει, χρησιμοποίησε ένα ρεαλιστικό ύφος, αλλά γρήγορα άρχισε να πειραματίζεται με διαφορετικές τεχνικές και στυλ. Όταν ήταν 13 ετών, έγινε δεκτός στην Σχολή Καλών Τεχνών στη Βαρκελώνη της Ισπανίας.

Όταν έγινε 16 ετών, ο πατέρας και ο θείος του αποφάσισαν να τον στείλουν στη Βασιλική Ακαδημία του Σαν Φερνάντο της Μαδρίτης. Αυτή ήταν η πιο φημισμένη σχολή Τέχνης της Ισπανίας. Δεν του άρεσαν τα μαθήματα και σύντομα σταμάτησε να πηγαίνει στη Σχολή. Αγαπούσε τη Μαδρίτη και του άρεσε να επισκέπτεται το μουσείο Πράδο για να παρατηρεί τα έργα ζωγραφικής από διάσημους Ισπανούς ζωγράφους. Ιδιαίτερα του άρεσαν  τα έργα του Ελ Γκρέκο.

Το 1900, ο Πικάσο πήγε στο Παρίσι. Γνωρίστηκε με τον Μαξ Γιάκομπ,έναν δημοσιογράφο και ποιητή. Ο Μαξ βοήθησε τον Πικάσο να μάθει να μιλάει γαλλικά.Γνώρισε επίσης  πολλούς  διάσημους καλλιτέχνες που έζησαν στο Παρίσι. Το 1905, κάποιοι Αμερικανοί συλλέκτες τέχνης άρχισαν να συλλέγουν το έργο του και έτσι τον έκαναν διάσημο.

Ο Πάμπλο μαζί με έναν άλλο ζωγράφο τον Τζορτζ Μπρακ  επινόησαν τον κυβισμό, μια μορφή ζωγραφικής που χρησιμοποιεί απλά γεωμετρικά σχήματα. Έγινε  επίσης γνωστός για την παραγωγή κολάζ – τη συγκόλληση μη σχετικών πραγμάτων μαζί με εικόνες. Δημιούργησε ελαιογραφίες, γλυπτά, σχέδια, σκηνικά, ταπετσαρίες, χαλιά, χαρακτικά, κολάζ και αρχιτεκτονική.

Εκτιμάται ότι ο Πικάσο δημιούργησε περίπου 50.000 έργα τέχνης: 1.885 έργα ζωγραφικής. 1.228 γλυπτά. 2.880 κεραμικά, περίπου 12.000 σχέδια, πολλές χιλιάδες εκτυπώσεις, και πολλές ταπετσαρίες και χαλιά. Έγραψε επίσης έργα και ποίηση. Έγινε πολύ πλούσιος.
Κανένας άλλος ζωγράφος ή γλύπτης δεν έγινε τόσο διάσημος ενώ ήταν ακόμα ζωντανός.

Μερικοί από τους διάσημους πίνακές του είναι: «Γκουέρνικα», μια τοιχογραφία για τον Ισπανικό Εμφύλιο Πόλεμο. «Ο ηλικιωμένος κιθαρίστας», «κοιμώμενη και καθιστή γυναίκα» και  «οι τρεις μουσικοί».
Ο Πικάσο αγάπησε πολλές γυναίκες. Παντρεύτηκε δύο από αυτές ,την Όλγα Κοχχλόβα και τη Ζακλίν Ροκ. Είχε τέσσερα παιδιά: τον  Πωλ,τη  Μάγια, τον Κλοντ και την Παλόμα, η οποία είναι διάσημη για τα σχέδια κοσμημάτων της.Ο Πάμπλο πέθανε στις 8 Απριλίου 1973, στη Γαλλία.

Ο Πικάσσο έλεγε:
«Ζωγραφίζω αντικείμενα όπως νομίζω εγώ και όχι όπως τα βλέπω. «
«Όλα τα παιδιά είναι καλλιτέχνες. Το πρόβλημα είναι πώς να παραμείνει κάποιος καλλιτέχνης ακόμη κι όταν μεγαλώσει. «
«Μπορεί  να κάνει πολλά όποιος νομίζει ότι μπορεί να τα καταφέρει, και δεν μπορεί να κάνει τίποτα όποιος νομίζει ότι δεν μπορεί να τα καταφέρει. Αυτός είναι ένας κανόνας που ισχύει , πιστέψτε με ».
«Η δράση είναι το βασικό κλειδί για όλη την επιτυχία.»

"ο ταυρομάχος"