Εισαγωγή

Κατά το σχολικό έτος 2010 – 2011 χρησιμοποίησα το facebook ως εκπαιδευτικό εργαλείο στο μάθημα της Πληροφορικής της Γ' τάξης Γυμνασίου για την οργάνωση μαθητικών ομαδοσυνεργατικών εργασιών. Η χρήση του εντός και εκτός διδακτικών ωρών ανέδειξε ταυτόχρονα με τα πλεονεκτήματα  και σοβαρά μειονεκτήματα. Τα τελευταία με οδήγησαν στην αναζήτηση εναλλακτικών Μέσων Κοινωνικής Δικτύωσης προορισμένα αποκλειστικά για την εκπαίδευση. Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το edmodo, ένα ασφαλές Μέσο Κοινωνικής Δικτύωσης Ηλεκτρονικής Μάθησης για εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες, προσβάσιμο δωρεάν στη διεύθυνση edmodo.com. Επειδή το περιβάλλον διεπαφής του ήταν διαθέσιμο μόνο στα Αγγλικά και στα Ισπανικά, το καλοκαίρι του 2011 ανέλαβα εθελοντικά τη μετάφρασή του. Από το Νοέμβριο του 2011 το περιβάλλον του edmodo είναι διαθέσιμο στην ελληνική γλώσσα. Η ελληνόγλωσση εκπαιδευτική κοινότητα έχουμε πλέον στη διάθεσή μας ένα Μέσο Κοινωνικής Δικτύωσης για να οργανώσουμε το μάθημα και να επικοινωνούμε με ασφάλεια με τους/τις μαθητές/τριές μας.