2/θέσιο Δημοτικό Σχολείο Αμυγδαλεών Γρεβενών    "ΑΜΠΕΛΟΣ. ΠΟΛΥΤΙΜΟΝ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ ΑΓΑΘΟΝ".

ΕΙΣΑΓΩΓΗ - ΣΤΟΧΟΙ - ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ - ΕΞΑΚΤΙΝΩΣΗ - ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ - ΔΙΑΧΥΣΗ - ΔΙΚΤΥΩΣΗ - ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ - ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ - ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ - ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ - ΑΡΧΙΚΗ

ΔΙΑΧΥΣΗ

Η διάχυση των αποτελεσμάτων έγινε με τις παρακάτω μεθόδους, τρόπους, τεχνικές, μέσα και δραστηριότητες:

*       Έκδοση δύο ερωτηματολογίων που μοιράστηκαν στους μαθητές αλλά και σε παραγωγούς.

*       Δημοσιεύτηκαν άρθρα στον τοπικό τύπο.

*       Ενημερώθηκαν οι γονείς των μαθητών για ό,τι μαθαίνουν από τους ειδικούς συνεργάτες για την καλλιέργεια του αμπελιού.

*       Έγινε ενημέρωση των γονέων και της τοπικής κοινωνίας με ερωτηματολόγιο και άλλο ενημερωτικό υλικό.

*      Στην ενημερωτική συνάντηση - ημερίδα με τους δυο γεωπόνους που έγινε στη διάρκεια του χειμώνα, σε συνεργασία με τους άλλους εμπλεκόμενους φορείς πήραν μέρος οι γονείς των μαθητών και άλλοι  αμπελοκαλλιεργητές.

*     Στις επισκέψεις στο οινοποιείο του κ. Μπουτάρη και στο Κ.Π.Ε. Καστοριάς, συμμετείχαν και οι γονείς των μαθητών.

*      Δημιουργήθηκε η αφίσα του προγράμματος.

*      Δημιουργήθηκε και μοιράστηκε μπλουζάκι με αντίστοιχη επιγραφή.

*      Εκδόθηκε και μοιράστηκε έντυπο με τα αποτελέσματα της δραστηριότητας.

*      Δημιουργήθηκε και μοιράστηκε CD-ROM με τα αποτελέσματα της δραστηριότητας.

*    Δημιουργήθηκαν και μοιράστηκαν οι οδηγοί:

1. Της βιολογικής καλλιέργειας του αμπελιού.

2. Της καλλιέργειας του αμπελιού και της αντιμετώπισης των ασθενειών του.

3. Αμπελομαγειρικής και αμπελοζαχαροπλαστικής.

*       Τα αποτελέσματα της δραστηριότητας δημοσιεύτηκαν στο διαδίκτυο,   στην ιστοσελίδα του Σχολείου μας, στην ιστοσελίδα της ΕΕΠΦ , στην ιστοσελίδα του Κ.Π.Ε. Καστοριάς,  στην ιστοσελίδα του συντονιστή του προγράμματος Αργύριου Καραλιόλιου, καθώς και σε άλλες ιστοσελίδες του νομού.

*       Συμμετοχή του σχολείου μας στις τελικές εκδηλώσεις του Τμήματος  Π.Ε. Γρεβενών.

*    Σε ειδική  ανοιχτή εκδήλωση  «Γιορτή κρασιού – σταφυλιού», που έγινε στις 13 Ιουνίου, με έκθεση φωτογραφίας, υλικών της δραστηριότητας και  θεατρική παράσταση από την θεατρική ομάδα, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Πολιτιστικού Συλλόγου.

ΕΙΣΑΓΩΓΗ- ΣΤΟΧΟΙ - ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ - ΕΞΑΚΤΙΝΩΣΗ - ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ - ΔΙΑΧΥΣΗ - ΔΙΚΤΥΩΣΗ - ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ - ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ - ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ - ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ - ΑΡΧΙΚΗ