2/θέσιο Δημοτικό Σχολείο Αμυγδαλεών Γρεβενών    "ΑΜΠΕΛΟΣ. ΠΟΛΥΤΙΜΟΝ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ ΑΓΑΘΟΝ".

ΕΙΣΑΓΩΓΗ- ΣΤΟΧΟΙ - ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ - ΕΞΑΚΤΙΝΩΣΗ - ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ - ΔΙΑΧΥΣΗ - ΔΙΚΤΥΩΣΗ - ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ - ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ - ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ - ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ - ΑΡΧΙΚΗ

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

κουκκίδα

22 Σεπτεμβρίου 2005. Αναζήτηση πληροφοριών στο διαδίκτυο.

κουκκίδα

29 Σεπτεμβρίου 2005. Οι μαθητές έφεραν ο καθένας τους από ένα σταφύλι στην  τάξη, αφού πρώτα τα παρατήρησαν και έγινε συζήτηση για τις διαφορετικές ποικιλίες καθώς και τις παραδοσιακές, στη συνέχεια τα έλιωσαν μέσα σε έναν κουβά και έτσι  φτιάξαμε το δικό μας κρασί στο Σχολείο. Έτσι είχαμε την ευκαιρία να παρατηρήσουμε όλη τη διαδικασία της ζύμωσης και της μετατροπής του μούστου σε κρασί.

κουκκίδα

6 Οκτωβρίου 2005. Επίσκεψη στον αμπελώνα του κ.  Παπαλιούρα Στέφανου. Τρύγος.

κουκκίδα

3 Οκτωβρίου 2005. Ο μούστος που είχε παρασκευαστεί στην τάξη, τοποθετήθηκε σε μπουκάλι. Παράλληλα μοιράστηκε στους μαθητές σε φωτοτυπία δραστηριότητα με το σταφύλι και τα μαθηματικά και τη ζωγραφική.

κουκκίδα

7 Οκτωβρίου 2005. Δραστηριότητα με τη λύση σταυρόλεξου για το αμπέλι.

κουκκίδα

14 Οκτωβρίου 2005.  Δημιουργία στους Η/Υ της ετικέτας του κρασιού.

κουκκίδα

18 Νοεμβρίου 2005. Επίσκεψη στα «ρακοκάζανα» των κ. Τούλια Αθανάσιου και Μπουρέλλα Μ. Κων/νου.

κουκκίδα

25 Νοεμβρίου 2005. Αναζήτηση πληροφοριών στο διαδίκτυο για τις ποικιλίες των σταφυλιών.

κουκκίδα

21 Ιανουαρίου 2006. Δημιουργία αφίσας στο μπλοκ  ζωγραφικής.

κουκκίδα

29 Μαρτίου 2006. Επίσκεψη στον αμπελώνα του κ. Λιάκα Χριστόφορου. Κλάδεμα.

28 Ιανουαρίου 2006. Δημιουργία αφίσας στους Η/Υ

κουκκίδα

5 Απριλίου 2006. Επίσκεψη στο οινοποιείο του κ. Μπουτάρη στη Νάουσα.

κουκκίδα

9 Μαΐου 2006. Επίσκεψη στον Άγιο Χριστόφορο.

κουκκίδα

13 Μαΐου 2006. Πηλοκατασκευές στο σχολείο με τη βοήθεια της Υπεύθυνης της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης κ. Κορέλλα Άννας.

κουκκίδα

20 Μαΐου 2006. Χρωματισμός με τέμπερες των πηλοκατασκευών.

κουκκίδα

30 Μαΐου 2006. Επίσκεψη στο Κ.Π.Ε. Καστοριάς.

κουκκίδα

13 Ιουνίου 2006. "Γιορτή κρασιού - σταφυλιού", παρουσίαση των αποτελεσμάτων της δραστηριότητας.

ΕΙΣΑΓΩΓΗ - ΣΤΟΧΟΙ - ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ - ΕΞΑΚΤΙΝΩΣΗ - ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ - ΔΙΑΧΥΣΗ - ΔΙΚΤΥΩΣΗ - ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ - ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ - ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ - ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ - ΑΡΧΙΚΗ