Monthly Archives: Δεκέμβριος 2009

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!!!

Filed under 2009, Δεκέμβριος, Λευτέρης, νέα, Χρήστος, Χριστούγεννα

Λίγο πριν τα Χριστούγεννα 2009

Τρεις βδομάδες μετά την εγχείρηση βγάλαμε το γύψο και απλά τυλίξαμε το δεξί πόδι με έναν ελαστικό επίδεσμο. Ο Χρήστος υποσχέθηκε ότι θα είναι πολύ προσεκτικός με το δεξί του πόδι και ότι για μια τουλάχιστον ακόμη εβδομάδα δε θα έβαζε καθόλου δύναμη σε αυτό το πόδι ενώ συνεχίζαμε κανονικά τις ασκήσεις ενδυνάμωσης του άλλου ποδιού.

Όλο αυτό το διάστημα ο Χρήστος συνέχιζε κανονικά τα μαθήματά του μαζί με τη μαμά μιας και δυστυχώς δεν ορίστηκε από τη Πρωτοβάθμια Διεύθυνση Βέροιας δάσκαλος για διδασκαλία στο σπίτι. Αλλά του είχε λείψει πολύ το σχολείο και έτσι λίγο πριν σταματήσουν τα μαθήματα για τις διακοπές των Χριστουγέννων ο Χρήστος επέστρεψε στην τάξη του και πραγματικά ενθουσιάστηκε! Τα παιδιά ήταν πολύ προσεκτικά μαζί του και χάρηκε που βρέθηκε και έπαιξε μαζί τους πάντα με την διακριτική παρουσία της Άννας. Η Άννα ανήκει στο ειδικό βοηθητικό προσωπικό. Κάπου μέσα στον Νοέμβρη από την περιφέρεια εκπαίδευσης ορίστηκε η Άννα ως συνοδός του Χρήστου στο σχολείο ώστε να έχει υπό την επίβλεψή της το Χρήστο με σκοπό να μπορεί το παιδί να μετέχει σε όλες τις σχολικές δραστηριότητες με ασφάλεια.

Filed under 2009, Δεκέμβριος, νέα

Λίγο μετά το χειρουργείο στις αρχές του μήνα

Στις 1 του Δεκέμβρη ο Χρήστος υποβλήθηκε σε εγχείρηση αντικατάστασης του ήλου στο δεξί μηρό του. Το πρώτο σετ των ήλων είχαν τοποθετηθεί πριν από τέσσερα χρόνια (δες 2005) από το ίδιο γιατρό που έκανε και αυτήν την επέμβαση στον Χρήστο, τον Dr. Αναστάσιο Κανελλόπουλο, και πραγματικά βοήθησαν ώστε ο Χρήστος να μπορέσει να περπατήσει ανεξάρτητος και να δυναμώσει. Τον Απρίλη του 2007 όμως μετά από κάταγμα στο δεξί μηρό ο ήλος πλέον άρχισε να στραβώνει. Τα επόμενα δύο χρόνια ακολούθησε μια σειρά καταγμάτων τόσο στο δεξί όσο και στο αριστερό μηριαίο, με αποτέλεσμα πλέον και οι δύο ήλοι να στραβώσουν και να μην επεκτείνονται άλλο. Επιπλέον είχε δημιουργηθεί μια ανισοσκελία της τάξης των 8 χιλιοστών που σε συνδυασμό με την παραμόρφωση των οστών έκαναν τη βάδιση του Χρήστου κουραστική και προβληματική.

Έτσι o Dr. Κανελλόπουλος σύστησε να προχωρήσουμε σε αντικατάσταση των ήλων. Σε πρώτη φάση αντικαταστάθηκε ο δεξιός ήλος. Υπήρξαν αρκετές δυσκολίες κατά τη διάρκεια της επέμβασης λόγω και της μεγάλης παραμόρφωση του οστού αλλά το αποτέλεσμα της αντικατάστασης είναι εξαιρετικά ικανοποιητικό. Ο Χρήστος, λίγες μέρες μετά την επέμβαση είναι πολύ καλά. Εκείνο που με εντυπωσιάζει είναι η ωριμότητα και η ψυχραιμία με την οποία αντιμετωπίζει την κατάστασή του και η περιέργειά του να μάθει όσο το δυνατόν περισσότερες λεπτομέρειες. Μου ζήτησε μάλιστα να δει και τον ήλο που αφαίρεσαν, επειδή όμως δε μου χε περάσει από το μυαλό κάτι τέτοιο, σκοπεύω να το ζητήσω στο επόμενο χειρουργείο που θα γίνει για την αντικατάσταση του αριστερού ήλου, καλώς εχόντων των πραγμάτων τον επόμενο μήνα.

Filed under 2009, Δεκέμβριος