Monthly Archives: Δεκέμβριος 2012

Πώς είναι η δομή του οστού στην ατελή οστεογένεση;

Μεγέθυνση φυσιολογικού οστού.

Μεγέθυνση οστού με ατελή οστεογένεση.

Continue reading

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πώς είναι η δομή του οστού στην ατελή οστεογένεση;

Filed under Ατελής οστεογένεση

Καλά Χριστούγεννα!!!

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλά Χριστούγεννα!!!

Filed under 2012, Δεκέμβριος, Χριστούγεννα

Χριστουγεννιάτικες γιορτές στο σχολείο

Όχου! Τι μας περιμένει! μία μπότα χαλασμένη πρέπει να την μαστορέψουμε και πολύ να την προσέξουμε! Είν?η μπότα του Άι-Βασίλη η καλή του, η γιορτινή που μ?αυτή μακρύ ταξίδι θα φορέσει και θα βγει.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστουγεννιάτικες γιορτές στο σχολείο

Filed under 2012, Δεκέμβριος, Λευτέρης, Χριστούγεννα

Αποκλείεται. Οι εκατό υπάρχουν!

Το παιδί αποτελείται από εκατό. Το παιδί έχει εκατό γλώσσες, εκατό χέρια, εκατό σκέψεις, εκατό τρόπους σκέψεις, παιχνιδιού, ομιλίας. Εκατό, πάντα εκατό τρόπους να ακούει, να θαυμάζει, να αγαπά. Εκατό χαρές να τραγουδά και να καταλαβαίνει, Εκατό κόσμους να εφευρίσκει, εκατό κόσμους να ονειρεύεται. Το παιδί έχει εκατό γλώσσες (και εκατό εκατό εκατό ακόμη), αλλά του αποστερούν τις ενενήντα εννιά. Το σχολείο και ο πολιτισμός διαχωρίζουν το κεφάλι από το σώμα. Λένε στο παιδί: να σκέφτεται χωρίς τα χέρια, να τα καταφέρνει χωρίς το κεφάλι, να ακούει και να μη μιλάει, να κατανοεί χωρίς να χαίρεται, να αγαπά και να θαυμάζει μόνο το Πάσχα και τα Χριστούγεννα. Λένε στο παιδί να ανακαλύψει τον κόσμο που ήδη υπάρχει, και από τις εκατό κλέβουν τις ενενήντα εννιά. Λένε στο παιδί ότι η εργασία και το παιχνίδι, η πραγματικότητα και η φαντασίωση, η επιστήμη και η φαντασία, ο ουρανός και η γη, η λογική και το όνειρο είναι πράγματα που δεν πάνε μαζί.   Κι έτσι, λένε στο παιδί ότι οι εκατό δεν υπάρχουν. Το παιδί λέει: Αποκλείεται. Οι εκατό υπάρχουν!

LORIS MALAGUZZI

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αποκλείεται. Οι εκατό υπάρχουν!

Filed under σκέψεις

Το πρώτο χιόνι!

Το πρώτο χιόνι!! Ο Λευτέρης στην αυλή της εκκλησίας του Αγίου Αντωνίου παίζοντας με το χιόνι μετά το σχολείο.

Το πρώτο χιόνι για φέτος!! Δεν το περιμέναμε και μας άρεσε. Κράτησε μόνο μια μέρα και ο Λευτέρης πρόλαβε να παίξει στην αυλή της εκκλησίας του Αγίου Αντωνίου. Ο Χρήστος λόγω του κατάγματος δεν έπαιξε μαζί του αλλά και μόνο η θέα από της κάτασπρης αυλής του σχολείου τον είχε ξετρελάνει!!

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το πρώτο χιόνι!

Filed under 2012, Δεκέμβριος, Λευτέρης, νέα

Επίσκεψη στο Μουσείο Εκπαίδευσης στη Βέροια

Σήμερα η τάξη του Χρήστου επισκέφτηκε το Μουσείο Εκπαίδευσης. Στο πρώτο μέρος παρουσιάστηκε στα παιδιά η εξέλιξη της γραφής στην πορεία των χρόνων και προσπάθησαν οι ίδιοι να χρησιμοποιήσουν τρόπους γραφής που χρησιμοποιούνταν παλιά. Στο δεύτερο μέρος επισκέφτηκαν μια αίθουσα σχολείου βγαλμένη από μηχανή του χρόνου που τους ταξίδεψε μερικές δεκαετίες πίσω.

Γράφοντας με πένα!! Δύσκολη δουλειά κι αν κάνεις λάθος...

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στο Μουσείο Εκπαίδευσης στη Βέροια

Filed under 2012, Δεκέμβριος, εκπαιδευτικές εκδρομές, νέα, Χρήστος

Άσχημα τα νέα..

Χτες βγάλαμε ακτινογραφίες των μηριαίων οστών του Χρήστου μετά το κάταγμα στο δεξί μηρό πριν από 3 εβδομάδες.

Continue reading

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Άσχημα τα νέα..

Filed under 2012, Δεκέμβριος, κάταγμα, νέα, Τηλεσκοπικοί ενδομυελικοί ήλοι, Χρήστος