Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1865

Ημερολόγιο συμβάντων

ΣΤ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΡΩΣΙΑΣ

Πρωτεύον Μέλος της Ιεράς Συνόδου: Ο Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως και Φινλανδίας Ισίδωρος.

α) Αρχιερείς στην Κεντρική Ευρωπαϊκή Ρωσία.

Μητροπολίτες

  1. Ο Μόσχας και Κολόμνας Φιλάρετος. 05-08-1817.
    Έδρα Μόσχα.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Ριαζάν και Ζαράισκ Ειρήναρχος. 03-05-1836.
    Έδρα Ριαζάν.

  2. Ο Γιαροσλάβου και Ροστόβου Νείλος. 08-12-1835.
    Έδρα Γιαροσλάβ.

  3. Ο Τβερ και Κάσιν Φιλόθεος. 18-12-1849.
    Έδρα Τβερ.

Επίσκοποι

  1. Ο Καλούγας και Μπορώβου Γρηγόριος. 09-12-1851.
    Έδρα Καλούγα.

  2. Ο Κοστρομά και Γκάλιτς Πλάτων. 24-05-1856.
    Έδρα Κοστρομά.

  3. Ο Σμολένσκ και Δορογκομπούη Αντώνιος. 30-03-1858.
    Έδρα Σμολένσκ.

  4. Ο Βλαδίμης και Σουσδαλίας Θεοφάνης. 01-06-1859.
    Έδρα Βλαδίμη.

  5. Ο Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά Νεκτάριος. 13-09-1859.
    Έδρα Νιζνίι Νόβγκοροντ.

  6. Ο Τούλας και Μπελιώβου Νίκανδρος. 22-10-1860.
    Έδρα Τούλα.

Βικάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Δημητρώβου Λεωνίδας. 26-04-1859.
    Βικάριος της Ι.Ε. Μόσχας.

  2. Ο Μοζάισκ Σάββας. 04-11-1862.
    Βικάριος της Ι.Ε. Μόσχας.

β) Αρχιερείς στην Βόρεια Ευρωπαϊκή Ρωσία.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Ολονέτς και Πετροζαβόδσκ Αρκάδιος. 03-02-1829.
    Έδρα Πετροζαβόδσκ.

Επίσκοποι

  1. Ο Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Ναθαναήλ. 26-08-1845.
    Έδρα Αρχάγγελος.

  2. Ο Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ Χριστοφόρος. 25-03-1850.
    Έδρα Βόλογδα.

  3. Ο Βιάτκας και Σλομποδά Αγαθάγγελος. 31-03-1857.
    Έδρα Βιάτκα.

γ) Αρχιερείς στη Βορειοδυτική Ευρωπαϊκή Ρωσία και τη Βαλτική.

Μητροπολίτες

  1. Ο Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως και Φινλανδίας Ισίδωρος. 11-11-1834.
    Έδρα Αγία Πετρούπολη.
    Σημείωση: Στις 24-06-1865 η Ι.Ε. Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Φινλανδίας μετωνομάστηκε σε "Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως και Φινλανδίας".

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Ρίγας και Μιτάβας Πλάτων. 08-09-1843.
    Έδρα Ρίγα.

  2. Ο Πσκώβου και Πορχώβου Θεόγνωστος. 23-05-1848.
    Έδρα Πσκωβ.

Βικάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Λαδόγκας Γεράσιμος. 10-03-1863. (Εκλογή 24-06-1865, από Ρεβάλης).
    Βικάριος της Ι.Ε. Νοβγορόδου.
    Σημείωση: Το Βικαριάτο της Λαδόγκας ιδρύθηκε στις 24-06-1865.

  2. Ο Παλαιάς Ρωσίας Απολλώς. 16-02-1864.
    Βικάριος της Ι.Ε. Νοβγορόδου.

  3. Ο Βιμπόργου Ιωάννης. 17-01-1865.
    Βικάριος της Ι.Ε. Νοβγορόδου.

  4. Ο Ρεβάλης (χηρεύει).
    Βικάριος της Ι.Ε. Ρίγας.
    Σημείωση: Στις 06-05-1865 το Βικαριάτο της Ρεβάλης μεταφέρθηκε από τη δικαιοδοσία της Ι.Ε. Νοβγορόδου στη δικαιοδοσία της Ι.Ε. Ρίγας.

δ) Αρχιερείς στη Νότια Ευρωπαϊκή Ρωσία.

Επίσκοποι

  1. Ο Ορέλ και Σέβσκ Πολύκαρπος. 05-06-1853.
    Έδρα Ορέλ.

  2. Ο Πένζας και Σαράνσκ Αντώνιος. 21-09-1858.
    Έδρα Πένζα.

  3. Ο Βορονέζ και Ζαντόνσκ Σεραφείμ. 10-01-1860. (Εκλογή 04-01-1865, από Τσιγκιρίν).
    Έδρα Βορονέζ.

  4. Ο Κούρσκ και Μπελγορόδου Σέργιος. 01-01-1861.
    Έδρα Κούρσκ.

  5. Ο Ταμπώβου και Σάτσκ Θεοδόσιος. 01-09-1863.
    Έδρα Ταμπώβ.

ε) Αρχιερείς Επαρχιών στον Βόλγα.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Καζάν και Σβιάζσκ Αθανάσιος. 25-06-1841.
    Έδρα Καζάν.

  2. Ο Αστραχανίου και Ενοταέβου Αθανάσιος. 15-08-1842.
    Έδρα Άστραχαν.

Επίσκοποι

  1. Ο Σαμάρας και Σταυρουπόλεως Θεόφιλος. 13-01-1857. (+ 31-12-1865).
    Έδρα Σαμάρα.

  2. Ο Σιμπίρσκ και Συζράν Ευγένιος. 06-10-1857.
    Έδρα Σιμπίρσκ.

  3. Ο Σαρατώβου και Τσαρίτσιν Ιωαννίκιος. 12-06-1861.
    Έδρα Σαράτωβ.

Βικάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Τσεμποξάρυ (χηρεύει).
    Βικάριος της Ι.Ε. Καζάν.

στ) Αρχιερείς στον Βόρειο Καύκασο.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Ντον και Νοβοτσερκάσκ Ιωάννης. 17-08-1830.
    Έδρα Νοβοτσερκάσκ.

Επίσκοποι

  1. Ο Καυκάσου και Μαύρης Θαλάσσης Θεοφύλακτος. 02-10-1860.
    Έδρα Σταυρούπολη.

ζ) Αρχιερείς στα Ουράλια.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Πέρμης και Βερχοτούρας Νεόφυτος. 15-11-1836.
    Έδρα Πέρμη.

Επίσκοποι

  1. Ο Ουφάς και Μενζελίνσκ Φιλάρετος. 28-05-1851.
    Έδρα Ουφά.

  2. Ο Ορενβούργου και Ουράλσκ Βαρλαάμ. 21-08-1860.
    Έδρα Ορενμπούργκ.

Βικάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Αικατερινβούργου Μητροφάνης. 28-05-1862.
    Βικάριος της Ι.Ε. Πέρμης.

η) Αρχιερείς στη Δυτική Σιβηρία και την Κεντρική Ασία.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Τομπόλσκ και Σιβηρίας Βαρλαάμ. 31-01-1843.
    Έδρα Τομπόλσκ.

Επίσκοποι

  1. Ο Τόμσκ και Σεμιμπαλαντίνσκ Βιτάλιος. 10-01-1865.
    Έδρα Τόμσκ.

θ) Αρχιερείς στην Ανατολική Σιβηρία και στην Άπω Ανατολή.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Καμτσάτκας, Κουρίλων και Αλεουτίων Ιννοκέντιος. 15-12-1840.
    Έδρα Μπλαγοβέσενσκ..

  2. Ο Ιρκούτσκ και Νερτσίνσκ Παρθένιος. 14-03-1854.
    Έδρα Ιρκούτσκ.

Επίσκοποι

  1. Ο Ιενεσέης και Κρασνογιάρσκ Νικόδημος. 14-02-1854.
    Έδρα Κρασνογιάρσκ.

Βικάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Νέου Αρχαγγέλου Πέτρος. 29-03-1859.
    Βικάριος της Ι.Ε. Καμτσάτκας.

  2. Ο Γιακουτίας Παύλος. 06-03-1860.
    Βικάριος της Ι.Ε. Καμτσάτκας.

  3. Ο Σελένγκας Βενιαμίν. 20-05-1862.
    Βικάριος της Ι.Ε. Ιρκούτσκ.

ι) Αρχιερείς στην Ουκρανία και τη Βεσσαραβία.

Μητροπολίτες

  1. Ο Κιέβου και Γαλικίας Αρσένιος. 24-04-1832.
    Έδρα Κίεβο.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Τσερνιγόβου και Νιέζιν Φιλάρετος. 21-12-1841.
    Έδρα Τσερνιγώβ.

  2. Ο Χαρκόβου και Αχτύρκας Μακάριος. 28-01-1851.
    Έδρα Χάρκοβο.

  3. Ο Κισινιώβου και Χοτίνσκ Αντώνιος. 02-04-1850.
    Έδρα Κισινιώβ.

  4. Ο Χερσώνος και Οδησσού Δημήτριος. 04-03-1851.
    Έδρα Οδησσός.

  5. Ο Βολυνίας και Ζιτόμιρ Αντώνιος. 08-07-1852.
    Έδρα Ζιτόμιρ.

Επίσκοποι

  1. Ο Ταυρίδος και Συμφεροπόλεως Αλέξιος. 20-09-1853.
    Έδρα Συμφερόπολη.

  2. Ο Κάμενετς Ποδόλσκ και Βρατσλάβας Λεόντιος. 13-03-1860.
    Έδρα Κάμενετς Ποδόλσκ.

  3. Ο Πολτάβας και Περεγιασλάβας Ιωάννης. 22-12-1862.
    Έδρα Πολτάβα.

  4. Ο Αικατερινοσλάβ και Ταϊγανίου Πλάτων. 13-12-1864.
    Έδρα Αικατερινοσλάβ (Δνεπροπετρώβ).

Βικάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Οστρόγκ Ιερόθεος. 25-03-1845.
    Βικάριος της Ι.Ε. Βολυνίας.

  2. Ο Νοβομίργοροδ Σοφονίας. 03-03-1863.
    Βικάριος της Ι.Ε. Χερσώνος.

  3. Ο Τσιγκιρίν Πορφύριος. 14-02-1865.
    Βικάριος της Ι.Ε. Κιέβου.

ια) Αρχιερείς στην Πολωνία και τη Λευκορωσία.

Μητροπολίτες

  1. Ο Λιθουανίας και Βίλνας Ιωσήφ. 04-08-1829.
    Έδρα Βίλνα.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Πόλοτσκ και Βίτεμπσκ Βασίλειος. 09-02-1834.
    Έδρα Βίτεμπσκ.

  2. Ο Μίνσκ και Μπομπρούϊσκ Μιχαήλ. 08-09-1839.
    Έδρα Μίνσκ.

  3. Ο Μογιλιέβου και Μοστισλάβου Ευσέβιος. 09-03-1847.
    Έδρα Μογιλιέβ.

  4. Ο Βαρσοβίας και Νέου Γεωργιέβου Ιωαννίκιος. 16-01-1855.
    Έδρα Βαρσοβία..

Βικάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Μπρέστ Ιγνάτιος. 20-05-1848.
    Βικάριος της Ι.Ε. Λιθουανίας..

  2. Ο Κοβνό Αλέξανδρος. 02-11-1860.
    Βικάριος της Ι.Ε. Λιθουανίας.

ιβ) Εξαρχία Γεωργίας.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Ιβηρίας (Καρταλίνης) και Καχέτης Ευσέβιος, Έξαρχος Γεωργίας. 01-01-1849.
    Έδρα Τιφλίδα.

Επίσκοποι

  1. Ο Ιμερέτης Γαβριήλ. 06-12-1858.
    Έδρα Κουταΐση.

  2. Ο Γκούριας Γαβριήλ. 25-03-1859.
    Έδρα Τζουμάτη.

  3. Ο Αβχαζίας Αλέξανδρος. 04-03-1862.
    Έδρα Σουχούμη.

Βικάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Γκόρης Γερόντιος. 06-10-1857.
    Βικάριος της Ι.Ε. Ιβηρίας.

  2. Ο Μινγκρέλης Βησσαρίων. 01-01-1863. (+ 13-01-1865).
    Βικάριος της Ι.Ε. Ιμερέτης.

  3. Ο Μινγκρέλης Ταράσιος. 30-08-1865.
    Βικάριος της Ι.Ε. Ιμερέτης.

ιγ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Γιαροσλάβου και Ροστόβου Ευγένιος. 14-07-1818.

  2. Ο π. Καυκάσου και Μαύρης θαλάσσης Ιωαννίκιος. 03-04-1832.

  3. Ο π. Αικατερινοσλάβ και Ταϊγανίου Ιννοκέντιος. 19-05-1832.

  4. Ο π. Μίνσκ και Μπομπρούϊσκ Αντώνιος. 02-02-1834.

  5. Ο π. Μογιλιέβου και Μοστισλάβου Ανατόλιος. 04-08-1840.

  6. Ο π. Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά Ιερεμίας. 06-04-1841.

  7. Ο π. Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ιουστίνος. 20-07-1841.

  8. Ο π. Βορονέζ και Ζαντόνσκ Ιωσήφ. 27-12-1842.

  9. Ο π. Αικατερινοσλάβ και Ταϊγανίου Λεωνίδας. 10-01-1843.

  10. Ο π. Αικατερινβούργου Ιωνάς. 19-05-1846.

  11. Ο π. Μελιτοπόλεως Κύριλλος. 13-10-1857.

  12. Ο π. Καυκάσου και Μαύρης Θαλάσσης Ιγνάτιος. 27-10-1857.

  13. Ο π. Πολτάβας και Περεγιασλάβας Αλέξανδρος. 07-11-1857.

  14. Ο π. Ορενβούργου και Ουράλσκ Αντώνιος. 15-06-1858.

  15. Ο π. Τόμσκ και Σεμιμπαλαντίνσκ Πορφύριος. 21-11-1858. (+ 03-06-1865).

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 12 Απριλίου 2021.