Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 1984

ΕΤΟΣ 1984

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γιόενσου κυρός Αλέξιος. (+ 22-01-1984).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ναζιανζού κυρός Παύλος. (+ 01-02-1984).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ κυρός Γρηγόριος. (+ 09-02-1984).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Γρηγόριος Μιχαήλοβιτς Ζακαλιάκ γεννήθηκε στις 5 Φεβρουαρίου 1908 στην περιοχή του Δρογόμπιτς. Στις 8 Ιουνίου 1936 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 15 Ιουνίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Στανισλάβου Γρηγόριο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Στανισλάβου. Στις 17 Σεπτεμβρίου 1956 εκάρη μοναχός και στις 21 Σεπτεμβρίου του ίδιου έτους έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 27 Σεπτεμβρίου 1956 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Δρογόμπιτς και Σαμπόρ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Χερσώνος και Οδησσού Βόρι, Στανισλάβου και Κολόμνας Αντώνιο, Λβώβου και Τερνοπόλεως Παλλάδιο, Κισινιώβου και Μολδαβίας Νεκτάριο και τον Επίσκοπο Νέας Ρωσικής Σέργιο. Στις 21 Μαΐου 1959 εξελέγη Επίσκοπος Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης και στις 31 Μαΐου 1960 Επίσκοπος Λβώβου και Τερνοπόλεως. Συνέχισε να ποιμαίνει και την Επισκοπή Τσερνοβικίου μέχρι τις 2 Απριλίου 1961. Στις 15 Οκτωβρίου 1964 εξελέγη για δεύτερη φορά Επίσκοπος Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης, παραιτήθηκε όμως στις 26 Οκτωβρίου του ίδιου έτους λόγω ασθενείας. Στις 5 Φεβρουαρίου 1965 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ. Την 1 Μαρτίου 1977 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 9 Φεβρουαρίου 1984. Η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη στις 11 Φεβρουαρίου, προεξάρχοντος του Επισκόπου Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ Σάββα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μηθύμνης κυρός Ιάκωβος. (+ 22-03-1984).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κερκύρας και Παξών κυρός Πολύκαρπος. (+ 25-03-1984).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου κυρός Δαμασκηνός. (+ 02-04-1984).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σερρών και Νιγρίτης κυρός Κωνσταντίνος. (+ 04-04-1984).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ρέοντος κυρός Λεωνίδας. (+ 28-04-1984).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Μπρούκλιν κυρός Δοσίθεος. (+ 01-06-1984).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Ιβαντσένκο γεννήθηκε στις 21 Νοεμβρίου 1884 στο Νομό Χαρκόβου. Υπηρέτησε ως καθηγητής Μαθηματικών στην Ούφα και στο Χάρκοβο. Κατά τη διάρκεια της παραμονής του στην Ούφα εισήλθε στις τάξεις του κλήρου. Το Μάιο του 1943 μετά το θάνατο της συζύγου του και των δύο υιών του, οι οποίοι σκοτώθηκαν στο μέτωπο εκάρη μοναχός στο Κίεβο και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στη συνέχεια υπηρέτησε στην Επισκοπή Λβώβου και από το 1951 στην Εξαρχία του Πατριαρχείου Ρωσίας στις Η.Π.Α. Στις 9 Μαΐου 1959 χειροτονήθηκε στη Νέα Υόρκη Επίσκοπος Νέας Υόρκης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Έδμοντον και Καναδά Παντελεήμων, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Αγαθονικείας Ορέστη (Οικουμενικό Πατριαρχείο) και Αμερικής Ανδρέα (Πατριαρχείο Ρουμανίας). Στις 22 Φεβρουαρίου 1963 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Μπρούκλιν. Στις 15 Οκτωβρίου 1964 παραιτήθηκε αλλά στις 5 Φεβρουαρίου 1965 αποκαταστάθηκε και πάλι στην Επισκοπή Μπρούκλιν. Στις 5 Απριλίου 1970 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 10 Απριλίου 1970 μετά την ανύψωση της Μετροπόλια σε Αυτοκέφαλη Εκκλησία από το Πατριαρχείο Ρωσίας παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στη Νέα Υόρκη την 1 Ιουνίου 1984 σε ηλικία 100 ετών.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας κυρός Ιωσήφ. (+ 05-06-1984).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιωσήφ Μιχαήλοβιτς Σάβρας γεννήθηκε στις 27 Απριλίου 1909 στην περιοχή του Στανισλάβ (σημερινού Ιβανοφρανκόφσκ). Στις 4 Σεπτεμβρίου 1932 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Στανισλάβου. Στις 2 Αυγούστου 1957 εκάρη μοναχός και την επομένη ημέρα έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Αυγούστου 1957 χειροτονήθηκε στο Κίεβο Επίσκοπος Στανισλάβου και Κολόμιας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας Ιωάννης, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Λβώβου και Τερνοπόλεως Παλλάδιο, Τσερνιγόβου και Νιέζιν Ανδρέα και τους Επισκόπους Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Νέστορα, Κυροβογκράδ και Νικολαγέβου Ιννοκέντιο και Δρογόμπιτς και Σαμπόρ Γρηγόριο. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Τσερνοβικίου από τις 5 Μαρτίου 1959 μέχρι τις 21 Μαΐου του ίδιου έτους. Από τις 16 Νοεμβρίου 1962 άρχισε να τιτλοφορείται Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ από τις 9 Οκτωβρίου μέχρι τις 9 Νοεμβρίου 1963. Στις 5 Φεβρουαρίου 1965 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 12 Οκτωβρίου 1982 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 5 Ιουνίου 1984. Η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη στις 7 Ιουνίου, προεξάρχοντος του Αρχιεπισκόπου Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας Μακαρίου.


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Ριμνίκου και ’ρτζες κυρός Ιωσήφ. (+ 09-06-1984).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Ιωάννης Γκάφτον γεννήθηκε στις 5 Δεκεμβρίου 1896 στην περιοχή του Γαλατσίου. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1924. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Αρχιεπισκοπή Βουκουρεστίου. Στις 19 Δεκεμβρίου 1943 χειροτονήθηκε στο Βουκουρέστι τιτουλάριος Επίσκοπος Σιναΐας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρουμανίας Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Πλοεστίου Βενιαμίν, Σιλίστρας Γαλακτίωνα και Μπαρλαδεάνου Αθνάσιο. Στις 15 Ιανουαρίου 1944 εξελέγη Επίσκοπος ’ρτζες. Στις 5 Φεβρουαρίου 1949 με απόφαση της Ιεράς Συνόδου οι Επισκοπές ’ρτζες και Ριμνίκου συνενώθηκαν σε μία Επισκοπή με τον τίτλο Ριμνίκου και ’ρτζες. Νέα έδρα της Επισκοπής ορίστηκε η Ριμνικουβίλτσεα στην οποία ενθρονίστηκε ο Επίσκοπος Ιωσήφ στις 27 Μαρτίου 1949. Εκοιμήθη στη Ριμνικουβίλτσεα στις 9 Ιουνίου 1984.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ελευθερουπόλεως κυρός Αμβρόσιος. (+ 27-07-1984).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Αράδου, Ιενοπόλεως και Χαλματζίου κυρός Βησσαρίων. (+ 06-08-1984).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Βασίλειος Αστιλεάνου γεννήθηκε στις 14 Μαρτίου 1914 στο Κλούζ. Σπούδασε Θεολογία στην Ουνιτική Ακαδημία του Κλούζ, από την οποία αποφοίτησε το 1935. Το 1958 εντάχθηκε στην Ορθόδοξη Εκκλησία της Ρουμανίας. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Αρχιεπισκοπή Βουκουρεστίου. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1962 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Πλοεστιάνου, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Ρουμανίας. Την 1 Ιουνίου 1969 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Ρασιναρεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Σιμπίου. Στις 10 Ιουνίου 1973 εξελέγη Επίσκοπος Αράδου, Ιενοπόλεως και Χαλματζίου. Εκοιμήθη στο Αράντ στις 6 Αυγούστου 1984.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας κυρός Καλλίνικος. (+ 07-08-1984).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νύσσης κυρός Ιωάννης. (+ 30-09-1984).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Λβώβου και Τερνοπόλεως κυρός Νικόλαος. (+ 01-10-1984).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ευγένιος Νικολάγεβιτς Γιούρικ γεννήθηκε στις 6 Δεκεμβρίου 1910 στην περιοχή του Λβωβ. Στις 28 Μαΐου 1937 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Στανισλάβου (σήμερα Ιβανοφρανκόβου). Στη συνέχεια υπηρέτησε στις Επισκοπές Τσερνοβικίου και Λβώβου. Το 1946 αποχώρησε από την Εκκλησία της Πολωνίας και υπήχθη στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 19 Οκτωβρίου 1965 εκάρη μοναχός και στις 21 Οκτωβρίου του ίδιου έτους έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη από τον Αρχιεπίσκοπο Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο. Στις 31 Οκτωβρίου 1965 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Λβώβου και Τερνοπόλεως. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμένα, Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημο και τον Αρχιεπίσκοπο Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο. Στις 18 Απριλίου 1966 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 17 Ιουνίου 1971 σε Μητροπολίτη. Στις 23 Νοεμβρίου 1983 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Εκοιμήθη την 1 Οκτωβρίου 1984.


Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Αθηνών και πάσης Ελλάδος κυρός Ιάκωβος. (+ 25-10-1984).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νέας Πελαγωνείας κυρός Νικόλαος. (+ 13-12-1984).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Επιφανείας κυρός Αθανάσιος. (+ 1984).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο Αθανάσιος Σκαφ χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λαρίσης στις 14 Σεπτεμβρίου 1966. Υπηρέτησε ως Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Μπουένος ’υρες. Το 1969 εξελέγη Μητροπολίτης Επιφανείας. Εκοιμήθη το 1984.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.