Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 2010

ΕΤΟΣ 2010

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τζανκόη και Ροζντολνένσκ κύριος Αλύπιος. 14-02-2010.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο Αλύπιος Κοζόλιη γεννήθηκε στο χωριό Καλίνοφκα της Επαρχίας Βασιλικώβου του Νομού Κιέβου στις 27 Οκτωβρίου 1971. Στις 11 Σεπτεμβρίου 1993 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 26 Σεπτεμβρίου 1993 από τον Αρχιεπίσκοπο Συμφεροπόλεως Λάζαρο και Πρεσβύτερος στις 3 Οκτωβρίου 1993. Το 2009 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 14 Φεβρουαρίου 2010 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τζανκόη και Ροζντολνένσκ. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Συμφεροπόλεως και Κριμαίας Λάζαρο, τους Αρχιεπισκόπους Μπελογορόδου Νικόλαο, Ζιτόμιρ και Νόβογραδ Βολυνίας Γεώργιο, Βισγορόδου Παύλο, Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου Μητροφάνη και τους Επισκόπους Μακαρώβου Ιλαρίωνα, Γιαγκότιν Σεραφείμ, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Αλέξανδρο και Βασιλικώβου Παντελεήμονα. Στις 17 Αυγούστου 2016 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπορισώβου κύριος Βενιαμίν. 21-03-2010.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βιτάλιος Ιβάνοβιτς Τούπεκο γεννήθηκε στο Λουνινέτς του Νομού Μπρέστ στις 16 Σεπτεμβρίου 1968.  Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Μίνσκ το 1999. Στις 16 Δεκεμβρίου 1994 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Κοιμήσεως Θεοτόκου Ζιρόβιτσι. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 9 Ιανουαρίου 1995 από τον Μητροπολίτη Μίνσκ και Σλούτσκ Φιλάρετο και Πρεσβύτερος στις 13 Φεβρουαρίου 1995. Στις 12 Ιανουαρίου 2005 τοποθετήθηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ζιρόβιτσι. Στις 20 Μαΐου 2006 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Μαρτίου 2010 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπορισώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μίνσκ. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μίνσκ και Σλούτσκ Φιλάρετο, Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Πέρμης και Σολικάμσκ Μεθόδιο, τους Αρχιεπισκόπους Βίτεμπσκ και Ορσά Δημήτριο, Αστάνας και Αλματύ Αλέξανδρο, Ίστρας Αρσένιο, Νάρο Φομίνσκ Ιουστινιανό, Νοβογρουδόκ και Λίδας Γεώργιο και τους Επισκόπους Προβάτας Ιγνάτιο (Πατριαρχείο Βουλγαρίας), Τιρασπόλεως και Ντουμποσάρ Σάββα και Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο. Στις 23 Οκτωβρίου 2014 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μπορισώβου και Μαρίινας Γκόρκας.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νέας Υόρκης και Νέας Ιερεσέης κύριος Μιχαήλ. 08-05-2010.
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο Μιχαήλ Ντάχουλιτς γεννήθηκε στο Τζόνσον Σίτυ της Νέας Υόρκης στις 29 Αυγούστου 1950. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή του Σωτήρος Χριστού Τζόνστοουν Πενσυλβανίας το 1972. Τον Ιανουάριο του 1973 νυμφεύθηκε. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Φεβρουαρίου 1973 και Πρεσβύτερος στις 4 Φεβρουαρίου 1973 στην Καρπαθορωσική Επισκοπή Η.Π.Α. Το ίδιο έτος η σύζυγός του σκοτώθηκε σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Το 1993 κλήθηκε να διδάξει ως καθηγητής στην Θεολογική Σχολή του Αγίου Τύχωνος στο Σάουθ Κάνααν της Πενσυλβανίας. Το 2001 εισήλθε στην δικαιοδοσία της Μετροπόλια. Στις 30 Μαρτίου 2010 εκάρη μοναχός και στις 31 Μαρτίου 2010 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 8 Μαΐου 2010 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της επανασυσταθείσης Επισκοπής Νέας Υόρκης και Νέας Ιερεσέης. Στις 20 Μαρτίου 2015 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τσουρτάβης κύριος Ιάκωβος. 09-05-2010.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο Ιάκωβος Ιακωβισβίλι γεννήθηκε την 1 Μαρτίου 1962. Στις 9 Μαΐου 2010 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τσουρτάβης. Στις 21 Δεκεμβρίου 2010 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Γκαρνταμπάνης και Μαρτκόπης. Στις 23 Απριλίου 2013 εξελέγη Επίσκοπος Μπόδβης.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιλίου, Αχαρνών και Πετρουπόλεως κύριος Αθηναγόρας. 13-05-2010.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Φωτικής κύριος Διονύσιος. 13-05-2010.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κηφισίας, Αμαρουσίου και Ωρωπού κύριος Κύριλλος. 14-05-2010.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λαγκαδά κύριος Ιωάννης. 16-05-2010.
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τανάγρας κύριος Πολύκαρπος. 22-05-2010.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γιακουτίας και Λένσκ κύριος Ηλίας. 01-08-2010.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Πέτροβιτς Μπουκώφ γεννήθηκε στις 3 Απριλίου 1954 στο χωριό Τσέρνορετσε της Επαρχίας Μπολζσκώβου του Νομού Κουϊμπισέβου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Ιουλίου 1980 από τον Μητροπολίτη Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Φιλάρετο και Πρεσβύτερος στις 12 Οκτωβρίου 1980 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Μίνσκ (1980-1982) και Νιζνίι Νοβγορόδου (1982-2010). Το 1996 αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 29 Ιουλίου 2010 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την 1 Αυγούστου 2010 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Γιακουτίας και Λένσκ. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Νικόλαο (Εκκλησία της Ελλάδος), Ορενβούργου και Μπουζουλούκου Βαλεντίνο, Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας Βαρνάβα, τους Αρχιεπισκόπους Νιζνίι Νοβγορόδου και Αρζαμά Γεώργιο, Καζάν και Ταταρστάν Αναστάσιο, Ουφάς και Στερλιταμακίου Νίκωνα, Ιόσκαρ Όλα και Μαρίισκ Ιωάννη και τους Επισκόπους Πένζας και Κουζνέτσκ Βενιαμίν, Σαρατώβου και Βόλσκ Λογγίνο και Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο. Στις 30 Μαΐου 2011 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ρουζαέβου, Βικάριος της Επισκοπής Σαράνσκ. Στις 26 Δεκεμβρίου 2013 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπαλάχνας, Βικάριος της Επισκοπής Νιζνίι Νοβγορόδου.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ορεχώβου Ζουέβου κύριος Παντελεήμων. 21-08-2010.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αρκάδιος Βικτόροβιτς Σατώφ γεννήθηκε στις 18 Σεπτεμβρίου 1950 στην Μόσχα. Το 1971 νυμφεύθηκε. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 26 Αυγούστου 1978 από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Βλαδίμηρο και Πρεσβύτερος στις 15 Απριλίου 1979 από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Μόσχας. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1988. Το 1990 εχήρευσε. Στις 17 Ιουλίου 2010 εκάρη μοναχός και στις 18 Ιουλίου 2010 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Αυγούστου 2010 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ορεχώβου Ζουέβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μόσχας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Μόσχας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κισινιώβου και Μολδαβίας Βλαδίμηρο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, τους Αρχιεπισκόπους Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Παντελεήμονα, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο και τους Επισκόπους Τιρασπόλεως και Ντουμποσάρ Σάββα, Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Τύχωνα, Καγκούλ και Κομράτης Ανατόλιο, Χανκόβου Πέτρο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Μπελτσύ και Φαλέστης Μάρκελλο και Ποδόλσκ Τύχωνα. Στις 22 Μαρτίου 2011 εξελέγη Επίσκοπος Σμολένσκ και Βιασμά.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ρυμπίνσκ κύριος Βενιαμίν. 22-08-2010.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Ιβάνοβιτς Λιχομάνωφ γεννήθηκε στις 2 Οκτωβρίου 1952 στο Σοκόλ του Νομού Βόλογδα. Σπούδασε και εργάστηκε ως Μηχανολόγος. Το 1978 νυμφεύθηκε. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Οκτωβρίου 1978 από τον Μητροπολίτη Γιαροσλάβου και Ροστόβου Ιωάννη και Πρεσβύτερος στις 14 Οκτωβρίου 1978 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Γιαροσλάβου. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1999. Το 2002 αποφάσισαν από κοινού με τη σύζυγό του να γίνουν μοναχοί. Στις 13 Μαρτίου 2003 εκάρη μοναχός από τον Αρχιεπίσκοπο Γιαροσλάβου και Ροστόβου Μιχαία. Στις 22 Αυγούστου 2010 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ρυμπίνσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Γιαροσλάβου. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Μόσχας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κισινιώβου και Μολδαβίας Βλαδίμηρο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, τους Αρχιεπισκόπους Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Παντελεήμονα, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Γιαροσλάβου και Ροστόβου Κύριλλο και τους Επισκόπους Τιρασπόλεως και Ντουμποσάρ Σάββα, Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Τύχωνα, Καγκούλ και Κομράτης Ανατόλιο, Χανκόβου Πέτρο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Μπελτσύ και Φαλέστης Μάρκελλο, Ποδόλσκ Τύχωνα και Ορεχώβου Ζουέβου Παντελεήμονα. Στις 15 Μαρτίου 2012 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ρυμπίνσκ και Ούγκλιτς.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Καφά κύριος Νέστωρ. 05-09-2010.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ευγένιος Γιούργεβιτς Συροτένκο γεννήθηκε στις 4 Σεπτεμβρίου 1974 στην Μόσχα. Στις 28 Μαρτίου 1998 εκάρη μοναχός από τον Αρχιεπίσκοπο Βερεγίας Ευγένιο. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Απριλίου 1998 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο και Πρεσβύτερος στις 29 Νοεμβρίου 1999 επίσης από τον Αρχιεπίσκοπο Βερεγίας Ευγένιο. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Ινστιτούτο του Αγίου Σεργίου Παρισίων το 2004. Από το 2000 μέχρι το 2004 υπηρέτησε ως Εφημέριος στην υπό το Οικουμενικό Πατριαρχείο Εξαρχία Ορθοδόξων Ρωσικών παροικιών Δυτικής Ευρώπης. Το 2004 εντάχθηκε στον κλήρο της Επισκοπής Χερσονήσου του Πατριαρχείου Ρωσίας. Υπηρέτησε ως Εφημέριος του Ιερού Ναού Τριών Ιεραρχών Παρισίων. Στις 28 Αυγούστου 2010 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 5 Σεπτεμβρίου 2010 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Καφά (Θεοδοσίας), Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Χερσονήσου. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, Αστάνας και Καζαχστάν Αλέξανδρο, τους Αρχιεπισκόπους Βερολίνου και Γερμανίας Θεοφάνη, Ίστρας Αρσένιο, Χερσονήσου Ιννοκέντιο, Βερεγίας Ευγένιο, Μπορισπόλεως Αντώνιο και τους Επισκόπους Γενεύης και Δυτικής Ευρώπης Μιχαήλ (Υπερορίου Ρωσικής Εκκλησίας), Γατσίνσκ Αμβρόσιο, Κεμερόβου και Νέου Κουζνέτσκ Αρίσταρχο και Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο. Στις 24 Δεκεμβρίου 2010 εξελέγη Επίσκοπος Χερσονήσου και τοποτηρητής της Επισκοπής Μπογορόδου.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κάσκελεν κύριος Γεννάδιος. 10-10-2010.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Μπορίσοβιτς Γκογκόλεφ γεννήθηκε στις 10 Μαρτίου 1967 στο Λένινγκραδ (σημερινή Αγία Πετρούπολη). Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Αγίας Πετρουπόλεως το 1990 και από την Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως το 1994. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Σεπτεμβρίου 1990 από τον Μητροπολίτη Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Ιωάννη και Πρεσβύτερος στις 18 Νοεμβρίου 1990 από τον Μητροπολίτη Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Αγίας Πετρουπόλεως (1990-1994). Το 1994 μετέβη στην Επισκοπή Κοστρομά όπου την 1 Ιανουαρίου 1995 εκάρη μοναχός από τον Αρχιεπίσκοπο Κοστρομά και Γκάλιτς Αλέξανδρο. Υπηρέτησε  ως Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Αλεξίου Κοστρομά (1995-2010). Την 1 Σεπτεμβρίου 1998 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 2010 μετέβη στο Καζαχστάν μαζί με τον Αρχιεπίσκοπο Αλέξανδρο όπου διορίστηκε εφημέριος του Ιερού Ναού Μεταμορφώσεως του Σωτήρος της πόλεως Αλματύ. Στις 26 Ιουλίου 2010 του ανατέθηκαν τα καθήκοντα του Διευθυντή του Θεολογικού Σεμιναρίου της πόλεως Αλματύ. Στις 10 Οκτωβρίου 2010 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κάσκελεν, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Αστάνας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Μπορτζόμης και Μπακουριάνης Σεραφείμ (Πατριαρχείο Γεωργίας), Αστάνας και Καζαχστάν Αλέξανδρο, τους Αρχιεπισκόπους Ουράλσκ και Γούριεβ Αντώνιο, Μοζάισκ Γρηγόριο, Τόμσκ και Ασινόβου Ροστισλάβο, Βερεγίας Ευγένιο, Νάρο Φομίνσκ Ιουστινιανό και τους Επισκόπους π. Σερπουχώβου Ηλιανό, Βίντνογε Τύχωνα, Σερπουχώβου Ρωμανό, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Ορεχώβου Ζουέβου Παντελεήμονα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μοζαμβίκης κύριος Ιωάννης. 17-10-2010.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο Ιωάννης Τσαφταρίδης γεννήθηκε στον Αγκερυκό Ζακύνθου το 1969. Σπούδασε την Θεολογία στις Θεολογικές Σχολές Αθηνών και Σόφιας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Νοεμβρίου 1993 από τον Μητροπολίτη Ζακύνθου Παντελεήμονα και Πρεσβύτερος στις 17 Δεκεμβρίου 1993 από τον Μητροπολίτη Δωδώνης Χρυσόστομο. Το 1998 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη από τον Πατριάρχη Αλεξανδρείας Πέτρο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος σε ναούς της Ζιμπάμπουε, της Ζάμπιας, του Καΐρου και της Νοτίου Αφρικής. Στις 17 Οκτωβρίου 2010 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μοζαμβίκης. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόδωρος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ζακύνθου Χρυσόστομο, Ζάμπιας και Μαλάουι Ιωακείμ και τους Επισκόπους Μαρεώτιδος Γαβριήλ και Φωτικής Διονύσιο. Στις 24 Νοεμβρίου 2015 εξελέγη Μητροπολίτης Ζάμπιας και Μαλάουϊ.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κεντρώας Αφρικής κύριος Νικηφόρος. 24-10-2010.
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Κωνσταντίνου (Μικραγιαννανίτης) γεννήθηκε στην Θεσσαλονίκη το 1949. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης το 1975. Το 1971 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Τζαγκαρόλων Χανίων. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Αυγούστου 1971 και Πρεσβύτερος το 1978 από τον Επίσκοπο Ροδοστόλου Χρυσόστομο. Το 1977 μετέβη στο Άγιον Όρος όπου εγκαταβίωσε στην Σκήτη της Μικράς Αγίας Άννης και τοποθετήθηκε Καθηγητής στην Αθωνιάδα Σχολή. Από το 1988 μέχρι το 1997 διετέλεσε Σχολάρχης της Σχολής αυτής. Στην συνέχεια υπηρέτησε στο Αργυρόκαστρο της Αλβανίας και από το 2006 στο Κονγκό. Στις 24 Οκτωβρίου 2010 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Κεντρώας Αφρικής. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόδωρος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σεβαστείας Δημήτριο (Οικουμενικό Πατριαρχείο), Πηλουσίου Καλλίνικο, Βερροίας και Ναούσης Παντελεήμονα, Ξάνθης και Περιθεωρίου Παντελεήμονα, Ελασσώνος Βασίλειο, π. Κεντρώας Αφρικής Ιγνάτιο, Κυδωνίας και Αποκωρώνου Δαμασκηνό και τους Επισκόπους Κατάγκας Μελέτιο, Μαρεώτιδος Γαβριήλ και Βαβυλώνος Νήφωνα.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βρανίτσης κύριος Γρηγόριος. 29-10-2010.
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο Γρηγόριος Τσβετκώφ γεννήθηκε στο Μπότεφγκραντ στις 19 Σεπτεμβρίου 1970. Στις 17 Νοεμβρίου 1996 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι του Χατζηδίμοβο. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1999. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Νοεμβρίου 1996 από τον Μητροπολίτη Νευροκοπίου Ναθαναήλ και Πρεσβύτερος το 1997. Το 1998 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε στην Μητρόπολη Νευροκοπίου και από την 1 Νοεμβρίου 2007 ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σόφιας. Στις 29 Οκτωβρίου 2010 στο Μοναστήρι του Τρογιάν χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βρανίτσης, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Σόφιας. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Νευροκοπίου Ναθαναήλ, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σηλύμνου Ιωαννίκιο, Βιδινίου Δομητιανό, Βάρνας και Μεγάλης Πρεσλάβας Κύριλλο, Μεγάλου Τυρνόβου Γρηγόριο, Ρούσε (Τσερβένου) Νεόφυτο, Λοβτσού Γαβριήλ, Δοροστόλου Αμβρόσιο και τους Επισκόπους Μαρκιανουπόλεως Κωνσταντίνο, Ντεβόλσκι Θεοδόσιο, Αδριανουπόλεως Ευλόγιο, Στοβίου Ναούμ, Ζνεπόλεως Ιωάννη, Δραγοβιτίας Δανιήλ και Αγαθονικείας Βόρι. Στις 12 Μαρτίου 2017 εξελέγη Μητροπολίτης Βράτζης.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Παυλουπόλεως και Ούστ Καμενογκόρσκ κύριος Βαρνάβας. 14-11-2010.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βασίλειος Αλεξέεβιτς Σαφόνωφ γεννήθηκε στις 21 Φεβρουαρίου 1957 στο χωριό Τροήτσκομ της Επαρχίας Ουργιουπίνσκ του Νομού Βολγογκράντ. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1985. Στις 28 Φεβρουαρίου 1980 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Ιουλίου 1980 από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Βλαδίμηρο και Πρεσβύτερος στις 14 Μαρτίου 1982 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Στις 10 Ιανουαρίου 1990 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την 1 Απριλίου 1991 εντάχθηκε στον κλήρο της Επισκοπής Σαράνσκ και τοποθετήθηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Γενεθλίου της Θεοτόκου στην πόλη Τεμνίκοβα. Στις 14 Νοεμβρίου 2010 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Παυλουπόλεως και Ουστ Καμενογκόρσκ. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Αστάνας και Καζαχστάν Αλέξανδρο, τους Αρχιεπισκόπους Σιμπίρσκ και Μελεκεσίου Πρόκλο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο και τους Επισκόπους π. Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Αθανάσιο (Πατριαρχείο Σερβίας), Τιρασπόλεως και Ντουμποσάρ Σάββα, Νοτίου Σαχαλίνης και Κουρίλων Δανιήλ, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Νάρβας Λάζαρο και Ρουζαέβου Κλήμη.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γλαβινίτσης κύριος Ιωάννης. 30-11-2010.
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Στόγιαν Κωνσταντίνωφ Στόικωφ γεννήθηκε στις 29 Νοεμβρίου 1949 στη Σόφια. Στις 11 Ιανουαρίου 1969 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Μπατσκόβου από τον Μητροπολίτη Στάρας Ζαγόρας Παγκράτιο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1976. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 30 Μαρτίου 1969 από τον Επίσκοπο Βρανίτσης Γεράσιμο και Πρεσβύτερος στις 21 Μαΐου 1971 από τον ίδιο Επίσκοπο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Μητρόπολη Στάρας Ζαγόρας από το 1971 μέχρι το 1975 και ως Πρωτοσύγκελος της ίδιας Μητροπόλεως από το 1975 μέχρι το 1978. Την 1 Ιανουαρίου 1976 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στη συνέχεια υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Βιδινίου (1978-1982), ως Εφημέριος στη Σόφια (1982-1991), ως Εφημέριος της Μητροπόλεως Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης (1991-2006) και κατόπιν ως Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκι Σόφιας (2006-2010). Στις 30 Νοεμβρίου 2010 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γλαβινίτσης, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βάρνας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Βουλγαρίας Μάξιμος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βράτζης Καλλίνικο, Σλίβεν Ιωαννίκιο, Βιδινίου Δομητιανό, Βάρνης και Μεγάλης Πρεσλάβας Κύριλλο, Αμερικής και Αυστραλίας Ιωσήφ, Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης Συμεών, Μεγάλου Τυρνόβου Γρηγόριο, Τσερβένου (Ρούσε) Νεόφυτο, Νευροκοπίου Ναθαναήλ, Λοβτσού Γαβριήλ, Δοροστόλου Αμβρόσιο και τους Επισκόπους Στοβίου Ναούμ, Λεύκης Παύλο, Τιβεριουπόλεως Τύχωνα, Μαρκιανουπόλεως Κωνσταντίνο και Ζνεπόλεως Ιωάννη.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ουσσουρίησκ κύριος Ιννοκέντιος. 07-12-2010.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βιτάλιος Βικτόροβιτς Ερόχιν γεννήθηκε στις 17 Νοεμβρίου 1967 στο χωριό Ουσλένοφκα της Επαρχίας Μπουρενσκόβου του Νομού Αμούρ. Τον Μάιο του 1993 βαπτίστηκε στον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Νικολάου στο Βλαδιβοστόκ. Στις 3 Απριλίου 1997 εκάρη μοναχός. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Ινστιτούτο του Αγίου Τύχωνος στο Σάουθ Κάνααν της Πενσυλβανίας το 2004. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Ιουνίου 1998 από τον Επίσκοπο Βλαδιβοστόκ Βενιαμίν και Πρεσβύτερος στις 3 Ιανουαρίου 1999 από τον ίδιο Επίσκοπο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Βλαδιβοστόκ. Στις 7 Δεκεμβρίου 2010 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ουσσουρίησκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Βλαδιβοστόκ. Την χειροτονία τέλεσε στον Ιερό Ναό Αγίας Αικατερίνης Κρασνοντάρ ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αικατερινοδάρ και Κουμπάν Ισίδωρο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, τους Αρχιεπισκόπους Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Παντελεήμονα, Βλαδιβοστόκ και Παραθαλασσίας Βενιαμίν, Αστραχάν και Ενοταέβου Ιωνά, Ελίστας και Καλμίκιας Ζωσιμά και τους Επισκόπους Μαϊκόπ και Αδυγέας Τύχωνα και Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ρόκιτνε κύριος Νικόδημος. 25-12-2010.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Νικολάγιεβιτς Μπαρανόφσκη γεννήθηκε στο χωριό Χόσηφ της Επαρχίας Όβρουτς του Νομού Ζιτόμιρ της Ουκρανίας στις 15 Μαΐου 1975. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2000. Στις 11 Απριλίου 2000 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Απριλίου 2000 από τον Επίσκοπο Βισγορόδου Παύλο και Πρεσβύτερος στις 27 Απριλίου 2000 από τον Μητροπολίτη Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Μπελοτσερκώβου. Στις 25 Δεκεμβρίου 2010 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ρόκιτνε, Βικάριος της Επισκοπής Μπελοτσερκώβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Όβρουτς και Κοροστέν Βησσαρίωνα, τους Αρχιεπισκόπους Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου Μητροφάνη, Λβώβου και Γαλικίας Αυγουστίνο, Σαράνσκι και Πολεσίας Ανατόλιο, Βισγορόδου Παύλο, Μπορισπόλεως Αντώνιο, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Αλέξανδρο και τους Επισκόπους Ουμάν και Ζβενιγκορόδου Παντελεήμονα, Σεπετόφκας και Σλαβούτας Βλαδίμηρο, Νιέζιν και Πριλούκσκη Ειρηναίο, Μακαρώβου Ιλαρίωνα, Κάχοβκας και Γκενιτσέσκ Ιωάσαφ και Βασιλικώβου Παντελεήμονα. Στις 20 Ιουλίου 2012 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ροβένκι, Βικάριος της Επισκοπής Λουγκάνσκ. Στις 5 Ιανουαρίου 2013 εξελέγη Επίσκοπος Βορείου Δονέτσκ και Σταρομπέλσκ. Στις 17 Αυγούστου 2015 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γεδνίτσης και Μπριτσένης κύριος Νικόδημος. 26-12-2010.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιωάννης Βασίλιεβιτς Βούλπε γεννήθηκε στις 4 Σεπτεμβρίου 1956 στο χωριό Κίπερτσεν της Επαρχίας Οργεεβσκόβου της Μολδαβίας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1981. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Μαρτίου 1981 από τον Αρχιεπίσκοπο Τιχβίν Μελίτωνα και Πρεσβύτερος στις 21 Μαΐου 1981 από τον Αρχιεπίσκοπο Βιμπόργου Κύριλλο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Αρχιερατικός Επίτροπος στην Επισκοπή Κισινιώβου. Στις 23 Ιανουαρίου 2009 εκάρη μοναχός και στις 7 Απριλίου 2009 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 26 Δεκεμβρίου 2010 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Γεδνίτσης και Μπριτσένης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Μόσχας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Κισινιώβου και Μολδαβίας Βλαδίμηρο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, Αστάνας και Καζαχστάν Αλέξανδρο, τους Αρχιεπισκόπους Νάρο Φομίνσκ Ιουστινιανό, Γιαροσλάβου και Ροστόβου Κύριλλο και τους Επισκόπους Τιρασπόλεως και Ντουμποσάρ Σάββα, Καγκούλ και Κομράτης Ανατόλιο, Ουνγκένης και Νισπορένης Πέτρο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Μπελτσύ και Φαλέστης Μάρκελλο.

 

 

 


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.