Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ

        Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
Ευστάθιος Κλεόβουλος 3 Οκτωβρίου 1871-26 Ιανουαρίου 1876 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1824-1876
Μεθόδιος Αρώνης 28 Ιανουαρίου 1876-12 Μαΐου 1878 Από Μυτιλήνης Εις Διδυμοτείχου ;-1897
Ιωάννης Αναστασιάδης 21 Μαΐου 1878-28 Απριλίου 1902 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1834-1902
Γερβάσιος Ωρολογάς 14 Μαΐου 1902-16 Μαρτίου 1910 Από Κορυτσάς Εις Ιωαννίνων 1864-1916
Σωφρόνιος Νηστόπουλος 27 Μαρτίου 1910-25 Απριλίου 1911 Από Αγκύρας Εις Κολωνείας 1854-1917
Αμβρόσιος Σταυρινός 25 Απριλίου 1911-13 Φεβρουαρίου 1914 Από Νεοκαισαρείας Σχολάζων 1854-1931
Νικόλαος Σακκόπουλος 13 Φεβρουαρίου 1914-22 Φεβρουαρίου 1927 Από Μαρωνείας Εις Χαλκηδόνος 1862-1927
Καλλίνικος Δελικάνης 26 Ιουλίου 1932-11 Ιανουαρίου 1934 Από Κυζίκου Κοίμηση 1855-1934
         

Χάρτης της Μητροπόλεως Καισαρείας.

 

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 04 Ιανουαρίου 2023.