Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΣΕΡΒΙΩΝ ΚΑΙ ΚΟΖΑΝΗΣ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
Ευγένιος Πατέρας 1849 (Μάρτιος)-Ιούνιος 1889 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων 1808-1890
Κωνστάντιος Ματουλόπουλος το α΄ 29 Ιουλίου 1889-30 Απριλίου 1892 Από Αρδαμερίου Εις Δρυϊνουπόλεως 1841-1910
Γεράσιμος Τανταλίδης 3 Μαΐου 1892-23 Οκτωβρίου 1893 Από Πρεσβύτερος Εις Πισιδίας 1854-1928
Γρηγόριος Γιάνναρης 23 Οκτωβρίου 1893-31 Μαΐου 1894 Από π. Κορυτσάς Σχολάζων 1841-1926
Κωνστάντιος Ματουλόπουλος το β΄ 31 Μαΐου 1894-14 Ιουνίου 1910 Από Δρυϊνουπόλεως Κοίμηση 1841-1910
Φώτιος Μανιάτης 5 Αυγούστου 1910-14 Μαρτίου 1923 Από Φιλιππουπόλεως Σχολάζων 1840-1925
Ιωακείμ Αποστολίδης το α΄ 14 Μαρτίου 1923-17 Απριλίου 1926 Από Μετρών Εις Αυστραλίας 1883-1962
Ευγένιος Παπαθωμάς 20 Μαΐου 1926-15 Μαρτίου 1927 Από Σηλυβρίας Σχολάζων 1855-1934
Ιωακείμ Αποστολίδης το β΄ 15 Μαρτίου 1927-4 Σεπτεμβρίου 1928 Από π. Αυστραλίας Στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ελλάδος 1883-1962
         
ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (Νέες Χώρες, Συνοδική Πράξη 1928)
Ιωακείμ Αποστολίδης το β΄ 4 Σεπτεμβρίου 1928-12 Απριλίου 1945 Από δικαιοδοσία Οικουμενικού Πατριαρχείου Σχολάζων 1883-1962
Κωνσταντίνος Πλατής 14 Απριλίου 1945-7 Νοεμβρίου 1957 Από Πρεσβύτερος Εις Πατρών 1900-1975
Διονύσιος Ψαριανός 19 Νοεμβρίου 1957-7 Δεκεμβρίου 1997 Από Ρωγών Κοίμηση 1912-1997
Αμβρόσιος Γιακαλής 11 Οκτωβρίου 1998-4 Φεβρουαρίου 2004 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων 1940-2016
Παύλος Παπαλεξίου 29 Απριλίου 2004-σήμερα Από Πρεσβύτερος   γεν. 1942
         

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 20 Ιανουαρίου 2023.