Εργασιεσ Μαθητων

Οι εργασίες που ακολουθούν πραγματοποιήθηκαν στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας από μαθητές του σχολείου υπό την επίβλεψη της φιλολόγου κ. Μπαρσούκη Ευαγγελή. Πατήστε επάνω στις μικρογραφίες για να οδηγηθείτε στην αντίστοιχη εργασία.

Αναγεννησιακή Περίοδος
Η ζωγραφική γνώρισε έναν μεγάλο αριθμό τεχνικών καινοτομιών κατά τη διάρκεια της αναγέννησης.
Συγγραφείς: Σιάνου Κωνσταντίνα, Σταθάκη Μιρέλα

Το Πωγώνι
Πολύπαθο αλλά και πολυμήχανο, το Πωγώνι θα μοιραστεί τα πάθη και τις δόξες της "ευάνδρου" Ηπείρου.
Συγγραφέας: Γκουζιούνα Αμαλία

Ρώσικη Επανάσταση
Η Ρώσικη επανάσταση 1917 σφράγισε την πορεία της χώρας & επηρέασε όλη τη νεότερη παγκόσμια ιστορία.
Συγγραφέας: Δοξαστάκη Άννα

Ιωάννης Μεταξάς
Μία από τις σημαντικότερες ιστορικές και πολιτικές φυσιογνωμίες της σύγχρονης Ελληνικής ιστορίας.
Συγγραφείς: Μπερμπερίδης Ιωάννης

Θέμα:
Διεθνής Οικονομικός Έλεγχος Ελλάδας.
Ο ΔΟΕ που επιβλήθηκε στην Ελλάδα το φθινόπωρο του 1897, ενώ αυτή είχε χρεοκοπήσει.
Συγγραφέας: Ζαβέρδας Γεώργιος

Θέμα:
Ροβεσπιέρος, Διευθυντήριο, Τρομοκρατία, Ιακωβίνοι.
Γάλλος πολιτικός, δεσπόζουσα μορφή της Γαλλικής Επανάστασης του 1789.
Συγγραφείς: Μαργαρίτη Βικτώρια, Λίνδος Μιχάλης

Φρανσουά Νοέλ Μπαμπέφ
Γάλλος επαναστάτης, ιδρυτής της συγκεκριμένης ιδεολογικής τάσης του «Μπαμπεφισμού»
Συγγραφέας: Πάντσιος Γεώργιος

Σύνταγμα της Ελλάδος
Μια μικρή διαδρομή στο χρόνο για να δούμε πως πήρε τη μορφή του το σύνταγμα που έχουμε σήμερα.
Συγγραφέας: Νιαουνάκη Μαργαρίτα

Φιλόσοφοι
Αρχαία ελληνική φιλοσοφία, ο Σωκράτης, οι επιδράσεις του και οι επικούρειοι.
Συγγραφέας: Πάντσιος Γεώργιος

Αρχαίο Ελληνικό Θέατρο
Το αρχαίο ελληνικό θέατρο, φέρει έντονο θρησκευτικό αλλά και εξίσου κοινωνικό & πολιτικό χαρακτήρα.
Συγγραφείς: Συμεωνίδης Θεοχάρης, Μαργαρίτη Βικτώρια

Θέμα:Τα Συντάγματα της Ελλάδος
Τα Συντάγματα της Ελλάδος από την Συνταγματική Μοναρχία έως τις Αναθεωρήσεις του 2008.
Συγγραφείς: Γρηγορίου Καλλιόπη,Μολυβιάτου Μαρία