Projects - Eιδικη Θεματικη Δραστηριοτητα

Η παρούσα ερευνητική εργασία με θέμα τις «Μηχανές της Αρχαιότητας», πραγματοποιήθηκε στο 1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου κατά τη διάρκεια του Σχολικού Έτους 2012-2013, στα πλαίσια του μαθήματος Ειδική Θεματική Δραστηριότητα της Γ' Τάξης ΕΠΑΛ, υπό την επίβλεψη της υπεύθυνης καθηγήτριας Φαναριώτη Μαρίας, ΠΕ19. Η εργασία παρουσιάζει τις πρώτες υπολογιστικές μηχανές, αλλά και ανακαλύψεις που συνηγορούν στο ότι οι αρχαίοι λαοί είναι πολύ πιθανό να γνώριζαν τον ηλεκτρισμό. Τέλος παρουσιάζονται μερικές απ’ τις πιο σημαντικές μηχανολογικές κατασκευές των αρχαίων Ελλήνων ενώ δίνεται οι δυνατότητα στους επισκέπτες να γνωρίσουν καλύτερα τους αρχαίους Έλληνες εφευρέτες.

Η εργασία είναι αποτέλεσμα συνεργασίας ομάδας σπουδαστών της Γ' Τάξης του Τομέα Πληροφορικής και ομάδας σπουδαστών της Γ’ Τάξης του Τομέα Ηλεκτρολογίας. Οι σπουδαστές αφού χωρίστηκαν σε ομάδες συνέλεξαν και επεξεργάστηκαν όλο το υλικό που παρουσιάζεται στην εφαρμογή. Παράλληλα οι σπουδαστές του Τομέα Πληροφορικής ασχολήθηκαν με την οργάνωση και ταξινόμηση του υλικού σε θεματικές ενότητες και υποενότητες και προχώρησαν στην κατασκευή ενός δικτυακού τόπου με σκοπό την συγκέντρωση & παρουσίαση του προαναφερθέντος υλικού, υπό την επίβλεψη της υπεύθυνης καθηγήτριας. Σκοπός της εργασίας εκτός από την έρευνα ήταν και η εμπλοκή των σπουδαστών της Πληροφορικής σε όλα τα στάδια ανάπτυξης ενός πραγματικού δικτυακού τόπου. Για την  διεξαγωγή της έρευνας, χρησιμοποιήθηκε κυρίως το διαδίκτυο & βιβλιογραφία. Σε όποιο σημείο χρησιμοποιείται ξένο υλικό για τους σκοπούς της έρευνας αυτό συνοδεύεται απαραίτητα από τις πηγές του.

Ομάδα Σπουδαστών Τομέα Πληροφ/κής

• Μαργαρίτη Βικτώρια
  • Mακρή Ντριτάν
  • Μπερμπερίδης Ιωάννης