Projects - Eιδικη Θεματικη Δραστηριοτητα

Η παρούσα ερευνητική εργασία με θέμα «Παραδοσιακές Συνταγές Μαγειρικής & η Ιστορία τους», πραγματοποιήθηκε στο 1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου κατά τη διάρκεια του Σχολικού Έτους 2012-2013, στα πλαίσια του μαθήματος Ερευνητική Εργασία της Α' Τάξης ΕΠΑΛ, υπό την επίβλεψη της υπεύθυνης καθηγήτριας Φαναριώτη Μαρίας, ΠΕ19. Η εργασία χωρίζεται σε δύο μέρη. Στο πρώτο μέρος ερευνάται η σχέση της μαγειρικής με τις θρησκευτικές και λαογραφικές παραδόσεις, ταυτόχρονα με τις κοινωνικές συνθήκες, την τοπολογία και το κλίμα των διαφόρων περιοχών. Στο δεύτερο μέρος γίνεται διερεύνηση της ονοματολογίας παραδοσιακών συνταγών προκειμένου να αποδειχτεί η επίδραση που έχει δεχτεί η ελληνική κουζίνα από την Δύση (Ενετοκρατία), την Ανατολή (Άραβες, Τουρκοκρατία κλπ) και τον Πόντο. Τέλος παρουσιάζεται μια σύντομη ιστορική διαδρομή της ελληνικής κουζίνας μέσα στην ιστορία, από την αρχαιότητα έως τις μέρες μας.

Στην ερευνητική εργασία συμμετείχε ομάδα σπουδαστών της Α' Τάξης οι οποίοι συνέλεξαν και επεξεργάστηκαν το υλικό αλλά και οι σπουδαστές της Γ' Τάξης του Τομέα Πληροφορικής, οι οποίοι βοήθησαν στην ανάπτυξη ενός δικτυακού τόπου ο οποίος συγκεντρώνει όλο το υλικό που μαζεύτηκε καθώς και τις ερευνητικές διαδρομές που ακολουθήθηκαν μαζί με τα συμπεράσματα της έρευνας. Ως μέθοδος διεξαγωγής της εργασίας, επελέγη η «συνεργατική μέθοδος», η οποία είχε ως σκοπό την ανάπτυξη του ομαδικού πνεύματος και την ενίσχυση της δημιουργικής φαντασίας των σπουδαστών. Κύριος σκοπός της εφαρμογής αυτής, ήταν η εξοικείωση των σπουδαστών με τις βασικές διαδικασίες διεξαγωγής μιας ερευνητικής εργασίας, με την αξιολόγηση και κατάταξη των σχετικών πληροφοριών και με τις διαδικασίες αξιοποίησης των πολυμέσων. Για την  διεξαγωγή της έρευνας, χρησιμοποιήθηκε κυρίως το διαδίκτυο, βιβλιογραφία, αλλά και προσωπικές μαρτυρίες (συνεντεύξεις) συγγενών των μαθητών που έλαβαν μέρος στην εργασία. Σε όποιο σημείο χρησιμοποιείται ξένο υλικό για τους σκοπούς της έρευνας, αυτό συνοδεύεται απαραίτητα από αναφορές στις πηγές του.

Ερευνητική Ομάδα Α' Τάξης

• Γιαννούτσου Ειρήνη
  • Γιούπε Βασίλειος
  • Κουτσοπούλου Βασιλική