Projects - Eιδικη Θεματικη Δραστηριοτητα

Η ερευνητική ομάδα αποτελείται από μαθητές της Α΄ Τάξης του Εσπερινού ΕΠΑΛ Ταύρου, που αναλάβαμε την πραγμάτωση μιας ερευνητικής εργασίας στα πλαίσια του ωρολογίου προγράμματος του σχολείου. Το ενδιαφέρον εστιάστηκε στην τοπική ιστορία του Ταύρου, μιας που αφορά και στο σχολείο και στη ζωή μας, ως κατοίκων της ευρύτερης περιοχής. Πιο συγκεκριμένα, μας δόθηκε ως αφορμή η ύπαρξη ενός κτίσματος στην είσοδο ακριβώς του σχολείου, που πάντα δέσποζε στον χώρο, αλλά έως τώρα δεν κινούσε το ερευνητικό μας ενδιαφέρον, αλλά μόνο την περιέργειά μας, αφού δεν ξέραμε το ρόλο και την αξία του. Το θέμα της παρούσας εργασίας λοιπόν είναι το οίκημα που βρίσκεται στην είσοδο του σχολείου μας, γνωστό ως οικία Βασσάλου. Πιο συγκεκριμένα, θα ξεκινήσουμε με την γεωγραφική οριοθέτηση της ευρύτερης περιοχής, στην οποία ανήκει και το συγκεκριμένο κτίσμα, σε συνδυασμό με τη μελέτη της γεωμορφολογίας, αλλά και της οικονομίας διαχρονικά. Αυτό το κομμάτι της εργασίας θα αποτελέσει βάση για να εστιάσουμε στην έρευνα του στενότερου περιβάλλοντος της οικίας Βασσάλου, οικονομικά και κοινωνικά, ώστε να αποκαλυφθεί η σημασία της. Στόχος της μελέτης είναι η ανάδειξη του κτιρίου, βάση της αξίας του, όπως αυτή πλέον προβάλλεται από την έρευνα. Ανάδειξη, που θα προωθήσει την τοπική κοινωνία και την αναβάθμιση της ζωής των πολιτών, αισθητικά και πολιτιστικά.

Ερευνητική Ομάδα

• Αλευρά Θεοδώρα
  • Γλούφτσιος Βασίλης
  • Κατωμέρης Σπύρος