Θεατρικη Παρασταση - "Εχθροι εξ αιματος" του Αρκα

"Εχθροί εξ' αίματος" του Αρκά

Στις 25 & 26 Ιουνίου 2016 ομάδα μαθητών του σχολείου μας υπό την επιμέλεια της καθηγήτριάς τους Μπαρσούκη Ευαγγελή ανέβασαν στο "Θεατρο 104" που βρίσκεται στο Γκάζι την παράσταση "Εχθροί Εξ' Αίματος" του Αρκά. Η ίδια παράσταση παίχτηκε και στο αμφιθέατρο του σχολείου μας στις 9 Δεκεμβρίου 2016. Το έργο που αποτελεί εκπληκτική αλληγορία (έτσι το είδαμε εμείς) του Αρκά για την πάλη των τάξεων μέσα σε μια χώρα που περνάει κρίση, είχε μεγάλη επιτυχία και έλαβε πολύ θετικές κριτικές από ανθρώπους της τέχνης.

"Μετά από ένα ατύχημα ο Εγκέφαλος πέφτει σε κώμα. Τα υπόλοιπα ζωτικά όργανα, χτυπημένα κι αυτά, ορίζουν μια συνάντηση για να εκτιμήσουν την κατάσταση. Στη συνάντηση έρχονται πρώτα το Παχύ και το Λεπτό Έντερο και αρχίζουν να συζητούν για το επεισόδιο, διαφωνώντας έντονα. Στη συνέχεια εμφανίζεται το δεξί νεφρό και η κατάσταση εξελλίσσεται σε έναν εμφύλιο μεταξύ των οργάνων όπου απoκαλύπτονται...συνεννοήσεις και δολοπλοκίες, συνομωσίες και ίντριγκες..."

Τους ρόλους υποδύθηκαν οι:

Γερολύμου Αναστασία: Δεξί Νεφρό
Μαναβάκης Χρήστος: Παχύ Έντερο
Χατζηματζόγλου Βάγια: Λεπτό Έντερο

Σκηνοθεσία: Μπαρσούκη Ευαγγελή

27 Ιουνίου 2016

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ «ΕΧΘΡΟΙ ΕΞ’ΑΙΜΑΤΟΣ» ΣΤΟ ΘΕΑΤΡΟ 104

ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΚΑΚΛΑΜΑΝΗ

Είναι μερικές φορές, που στο θέατρο η εμπειρία και το να είναι κανείς επαγγελματίας έρχονται σε δεύτερη μοίρα και αυτό που αρκεί τελικά είναι αυτό το σύννεφο πληρότητας που μένει στον θεατή, μετά το τέλος της παράστασης, απόδειξη ότι το μήνυμα πέρασε και ότι το θέατρο δεν είναι μια επιστήμη που θέλει πτυχίο, αλλά μια τέχνη πολύ πιο κοντά στη μυσταγωγία. Αυτό ακριβώς έγινε και με τους «Εχθρούς εξ’ αίματος» του Αρκά, που ανέβηκε στο Θεατρο 104 από το Εσπερινό ΕΠΑ.Λ του Ταύρου.
Πρόκειται για ένα έργο με εξόφθαλμη πολιτική αναφορά, που διδάσκει για τις απάτες των ισχυρών και τις αυταπάτες των ανίσχυρων, για τις συγκρούσεις ακόμα και όταν τα συμφέροντα είναι κοινά και για τη σύμπνοια όταν τα συμφέροντα είναι συγκρουόμενα. Με άλλα λόγια, όλη την παράνοια που ζούμε σε κοινωνικοπολιτικό επίπεδο. Παίρνοντας ως σημείο αναφοράς ένα ανθρώπινο σώμα, του οποίου ο εγκέφαλος τελεί σε κώμα, γινόμαστε αυτόπτες μάρτυρες της ανταρσίας των οργάνων του καθώς και της πλεονάζουσας θέσης κάποιων εις βάρος κάποιων άλλων ,αποκρυσταλλώνοντας μία εχθρική κατάσταση, μια πάλη που είναι τόσο αρχαία, όσο και η ανθρώπινη καταπίεση και ιστορία. Ιντριγκα, «κρυφές συνεννοήσεις», δολοπλοκίες και συνομωσίες γίνονται τα μέσα αυτής. Το σημείο διακύβευσης είναι: «αντεκδίκηση ή υποταγή».

Αυτή την τόσο ρεαλιστική κατάσταση σε αυτό το τόσο σουρεαλιστικό κείμενο, αποδίδουν με χιούμορ, ένταση και ερμηνεία επαγγελματία οι μαθητές του Εσπερινού ΕΠΑ.Λ του Ταύρου, εισάγοντας μας στον κόσμο του Αρκά. Οι ρόλοι κομμένοι και ραμμένοι για τους ηθοποιούς, η μουσική επιμέλεια φροντισμένη, όλα οργανωμένα και έτοιμα για εκτόξευση. Ωστόσο, αν και πρόκειται για ερασιτέχνες, δεν έλειψαν και οι σημειολογικές αναφορές, οι εντάσεις και οι σκηνοθετικές εκπλήξεις, αφού ένα ακόμα αξιόλογο σημείο της παράστασης ήταν η πετυχημένη αξιοποίηση της σκηνής και των εκφραστικών μέσων των ηθοποιών.

Όλα αυτά, σε συνδυασμό με δημιουργικότητα και κέφι συνθέτουν τους «Εχθρούς εξ’ αίματος» , μια εκπληκτική αλληγορία για την πάλη των τάξεων σε μια χώρα που περνάει κρίση. Πρόκειται για μια δουλειά στοχευμένη και συνειδητοποιημένη από τους συντελεστές της, πράγμα που φάνηκε και από τις συζητήσεις και τις αναλύσεις στο φουαγιέ του θεάτρου. Κέφι, δημιουργικότητα, έμπνευση και μάτια που έλαμπαν από χαρά και από αγωνία να ικανοποιηθεί το κοινό, ήταν τα στοιχεία που την αναδεικνύουν εφάμιλλη επαγγελματικής παράστασης. Το Εσπερινό ΕΠΑ.Λ Ταύρου αποδεικνύει, ότι η Τέχνη δεν είναι ιδιοκτησία μόνο μερικών λίγων και εκλεκτών, ούτε υπάρχει μόνο για τον εαυτό της, αλλά μπορεί να είναι προσβάσιμη από τον καθένα, να έχει κοινωνική αναφορά και δυναμική και να μας διδάσκει πράγματα για τη ζωή με τρόπο ποιοτικό και άμεσο, κάνοντάς μας λίγο πιο σοφούς.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για αυτή την τόσο όμορφη βιωματική εμπειρία, για το γέλιο, την καλή διάθεση, τον προβληματισμό, τα χαμόγελα και τα γεμάτα αισιοδοξία και ειλικρίνεια μάτια. Το Εσπερινό ΕΠΑ.Λ Ταύρου μας δίδαξε σήμερα και ευχόμαστε και στο μέλλον πώς είναι τελικά «να παίζει κανείς για τη φανέλα».

Ηθοποιοί:
Γερολύμου Αναστασία –Δεξί Νεφρό