Σχολικος Περιπατος Επισκεψη στο Εθνικο Αστεροσκοπειο Αθηνων

Επίσκεψη στο Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών

Χτες το βράδυ - 26 Απριλίου - το σχολείο μας με την προσωπική επιμέλεια του κ. Τερζή πραγματοποίησε, κατά την προσωπική μου άποψη, μια από της καλύτερες εκδρομές εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος, στο Αστεροσκοπείο Αθηνών, που βρίσκεται στο Θησείο. Η συγκεκριμένη εκδρομή μας ταξίδεψε στα μονοπάτια του διαστήματος και της αστροφυσικής μέσα σε ένα καταπληκτικό φυσικό περιβάλλον, όπου ο αρχαίος πολιτισμός και τα άστρα μέσα από τα διάφορα εκθέματα, αντάμωναν από τα βάθυ των αιώνων μέχρι και σήμερα. Αισθάνομαι μεγάλη χαρά, που η επιλογή μου να φοιτήσω στο ΕΠΑΛ Τάυρου επιβεβαιώνεται για ακόμα μια φορά για το πόσο σωστή και πολύτιμη ήταν, για την μόρφωση του μυαλού μου και του πνεύματός μου, μέσα από αυτές τις μοναδικές εμπειρίες και εκπαιδευτικές δραστηριότητες, που μόνο το συγκεκριμένο περιβάλλον και οι συγκεκριμένοι άνθρωποι μπορούν να μου προσφέρουν. Από καρδιάς σας ευχαριστώ πολύ.
Σουρμπάτης Γεώργιος - Σπουδαστής.