Επισκεψεις Αγαπης - στα πλαισια των χριστουγεννων

Επισκέψεις Αγάπης στα πλαίσια των Χριστουγέννων

Το 1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου στα πλαίσια των εορτών των Χριστουγέννων & της Πρωτοχρονιάς πραγματοποίησε με πρωτοβουλία των μαθητών και των καθηγητών, δύο δραστηριότητες αλληλεγγύης και προσφοράς σε ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες συνανθρώπων μας. Η πρώτη δράση ξεκίνησε από δυο καθηγήτριες όπου µε δικά τους χρήματα και µε την βοήθεια αξιόλογων προμηθευτών και των μαθητών & καθηγητών του σχολείου, έφτιαξαν 40 περίπου καλαθάκια αγάπης που περιελάμβαναν, φρούτα, ξηρούς καρπούς, χυμούς, γλυκά και άλλα καλούδια όπου προσφέρθηκαν στα ανήλικα προσφυγόπουλα στον ξενώνα ανηλίκων προσφύγων των ΓΙΑΤΡΩΝ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ στην Παλλήνη. Η δεύτερη δράση ξεκίνησε με απόφαση του 15μελούς Μαθητικού Συμβουλίου όπου με χρήματα που μαζεύτηκαν απ΄ όλους τους μαθητές και τους καθηγητές του σχολείου φτιάχτηκαν 27 τσάντες που περιελάμβαναν, 1 ζευγάρι παντόφλες, 2 χυμούς ατομικούς, ένα σαμπουάν, ένα αφρόλουτρο και ένα σακουλάκι με πολλά γλυκίσματα, όπου προσφέρθηκαν στο ίδρυμα ανήλικων κοριτσιών "Παιδόπολης Αγ. Βαρβάρα". Πατήστε επάνω στις πιο κάτω φωτογραφίες απ' την εκδήλωση για να τις δείτε στις κανονικές διαστάσεις.