Eπισκεψη του Αρχιεπισκοπου Αμερικησ σεβασμιωτατου κ. ελπιδοφορου

Επίσκεψη του Αρχιεπισκόπου Αμερικής

Σήμερα Παρασκευή 31/5/2019 και ώρα 18:00 επισκέφτηκε το 1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου ο νεοεκλεγείς Αρχιεπίσκοπος Αμερικής Σεβασμιότατος κ. Ελπιδοφόρος με αφορμή τη φοίτηση στο σχολείο, του ανιψιού του Δανιήλ. Τον υποδέχθηκαν ο Δντής του σχολείου κ. Μαραγκάκης, οι Υποδντές κ. Κόλλιας και κ. Καλάκος, οι καθηγητές και οι μαθητές του σχολείου. Παραβρέθηκαν ο Δήμαρχος Μοσχάτου – Ταύρου κ. Ευθυμίου, οι Αντιδήμαρχοι και Δημοτικοί Σύμβουλοι του Δήμου, ο Δντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Βαρελάς, ο Δντής του 8ου Εργαστηριακού Κέντρου κ. Σακκάς, Ιεράρχες και κάτοικοι της περιοχής. Ο Σεβασμιότατος εξήρε το έργο των καθηγητών του σχολείου, που φιλοξενεί ενήλικες εργαζόμενους και άνεργους μαθητές, τους ευλόγησε και τους ευχήθηκε καλή πρόοδο, υγεία και ευτυχία.

Σκοπός της επίσκεψης του Αρχιεπισκόπου είναι να εμψυχώσει τα νέα παιδιά που εργάζονται και επιθυμούν παράλληλα να τελειώσουν το σχολείο. Αφορμή της επίσκεψης στο συγκεκριμένο ΕΠΑΛ στάθηκε το γεγονός ότι μεταξύ των μαθητών του συγκεκριμένου σχολείου βρίσκεται και ο ανιψιός του Αρχιεπισκόπου Αμερικής, στον οποίο μάλιστα έχει ιδιαίτερη αδυναμία. Δείτε πιο κάτω αποκλειστικές φωτογραφίες.

«Είμαι ιδιαίτερα συγκινημένος που βρίσκομαι κοντά σας σε ένα τέτοιο σχολείο. Αφορμή ασφαλώς είναι το γεγονός ότι σε αυτό το σχολείο φοιτά ο ανιψιός μου ο Δανιήλ. Αλλά είναι μια ωραία ευκαιρία αυτή για να εξάρουμε το έργο αυτών των σχολείων. Αυτό το αθόρυβο έργο που επιτελούν τα νυχτερινά σχολεία τα οποία στηρίζουν τα παιδιά εκείνα που έπρεπε να εργαστούν» ανέφερε μεταξύ άλλων στην ομιλία του ο Αρχιεπίσκοπος κ. Ελπιδοφόρος.

Παρακολουθείστε στο πιο κάτω βίντεο την ομιλία του Aρχιεπισκόπου στους μαθητές και στα στελέχη του σχολείου μας.

Παρακολουθείστε στο 44ο λεπτό περιγραφή σχετικά με την επίσκεψη του Aρχιεπισκόπου στο σχολείο μας.