Τομεας Μηχανολογιας   Εργαστηρια του τομεα

Εργαστήρια του Τομέα

Ο Μηχανολογικός τομέας παρέχει άριστη εκπαίδευση και εξειδίκευση ακολουθώντας πιστά το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών, του υπουργείου παιδείας. Σκοπός των εργαστηρίων είναι να προσφέρουν γνώσεις και δεξιότητες ώστε οι μαθητές να αποκτήσουν χρήσιμα επαγγελματικά εφόδια, τα οποία θα τους βοηθήσουν μελλοντικά στην προσπάθεια τους να ενταχθούν στην αγορά εργασίας. Επίσης έχουν σαν στόχο την ανάπτυξη κοινωνικών και επαγγελματικών αρετών, όπως είναι η υπευθυνότητα, το πνεύμα συνεργασίας και η ικανότητα επικοινωνίας. Ο Τομέας Μηχανολογίας διαθέτει τέσσερα εργαστήρια. Η χωροταξική διάταξη των εργαστηρίων είναι ένα πλεονέκτημα που δημιουργεί συνθήκες άνεσης και μετακίνησης των μαθητών κατά την εκπαίδευση. Σε κάθε εργαστήριο είναι αναρτημένες οι κανόνες και τα μέτρα ασφαλείας και προστασίας που θα πρέπει να γνωρίζουν οι μαθητές, καθώς και τα σχεδιαγράμματα σε περίπτωση σεισμού, για τα οποία αφιερώνονται αρκετές ώρες από τους εκπαιδευτικούς στην αρχή κάθε σχολικού έτους.

Ανά τακτικά χρονικά διαστήματα πραγματοποιούνται συναντήσεις των εκπαιδευτικών με τους υπεύθυνους του Τομέα για ενημερώσεις, αλλά και για προβληματισμούς που προκύπτουν πάνω στα αντικείμενα. Επίσης γίνονται σεμινάρια και από άλλους φορείς. Αναλυτικές πληροφορίες και φωτογραφίες καθενός εκ των εργαστηρίων παρατίθενται στη συνέχεια.

Το εργαστήριο μηχανουργικών κατασκευών διαθέτει μια αίθουσα διδασκαλίας η οποία έχει διαμορφωθεί και σχεδιαστεί κατάλληλα ώστε να δίνεται η δυνατότητα προβολής παρουσιάσεων, αλλά και η δυνατότητα σύνδεσης με το διαδύκτιο. Έτσι υπάρχει η δυνατότητα πρόσβασης σε κάθε πληροφορία, δημιουργώντας συνθήκες κατάλληλες για μάθηση και εκπαίδευση. Ακολουθούν φωτογραφίες των εργαστηρίων σε μικρογραφία. Πατήστε επάνω τους για να τις δείτε στις κανονικές διαστάσεις.

To 1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου εξυπηρετείται εργαστηριακά από το 8ο Ε.Κ. Αθηνών.