Τομεας Διοικησης & Οικονομιας   Υπαλληλος Οικονομιας & Διοικησης στον Τουρισμο

Υπάλληλος Οικονομίας & Διοίκησης στον Τουρισμό

Η Ελλάδα αποτελεί κορυφαίο τουριστικό προορισμό παγκοσμίως. Ο συνεχώς αυξανόμενος αριθμός τουριστών, σε συνδυασμό με το προφίλ του σημερινού ταξιδιώτη, κάνει επιτακτική την ανάγκη για επαγγελματίες με πολύπλευρες τουριστικές γνώσεις. Μια ειδικότητα για όσους νιώθουν έτοιμοι να «ταξιδέψουν» σε ένα εργασιακό περιβάλλον γεμάτο προκλήσεις, να συναναστρέφονται με ανθρώπους με διαφορετικές κουλτούρες και ήθη και έθιμα, για όσους η ρουτίνα δεν τους ταιριάζει και θέλουν να γίνουν περιζήτητα στελέχη στον συνεχώς εξελισσόμενο Τομέα του Τουρισμού.

Με βάση επίσημα στοιχεία του Παγκόσμιου Οργανισμού Τουρισμού (W.T.O.), ο Τουρισμός καλύπτει το 18% του ΑΕΠ της Ελλάδος και απασχολεί σχεδόν το 21% του συνόλου των εργαζομένων. Η ανάγκη για υψηλού επιπέδου τουριστικές παροχές, καινοτομία, αλλά και τεχνογνωσία, έχει εκτοξεύσει τη ζήτηση για εξειδικευμένους επαγγελματίες στο χώρο του Τουρισμού, εξασφαλίζοντάς τους ικανοποιητικές οικονομικές απολαβές.

Ολοκληρώνοντας την φοίτηση ο απόφοιτος θα έχει αποκτήσει όλες εκείνες τις απαιτούμενες γνώσεις και δεξιότητες ώστε να μπορεί να απασχοληθεί ως Υπάλληλος Οικονομίας & Διοίκησης στον Τουρισμό στις ακόλουθες θέσεις:

Κατά τη διάρκεια της φοίτησής μου θα αποκτήσω όλες εκείνες τις απαιτούμενες γνώσεις και σεξιότητες ώστε:

•   Να μπορώ να βοηθώ στο τμήμα υποδοχής του ξενοδοχείου κατά την άφιξη και αναχώρηση των πελατών.
  •   Να καταγράφω τα στοιχεία των πελατών στα κατάλληλα έντυπα του τμήματος υποδοχής.
  •   Να ταξινομώ και να αρχειοθετώ εισερχόμενα και εξερχόμενα έγγραφα.
  •   Να διευκολύνω την επαφή ανάμεσα στα τμήματα του ξενοδοχείου.
  •   Να ταξινομώ τα παραστατικά που εκδίδουν τα τμήματα εκμετάλλευσης του ξενοδοχείου και να τα προωθώ στο τμήμα Λογαριασμών Πελατών.
  •   Να διεκπεραιώνω εξωτερικές εργασίες.
  •   Να εξυπηρετώ τους πελάτες στα επισιτιστικά τμήματα του ξενοδοχείου, ως βοηθός του ειδικευμένου προσωπικού.

B' Τάξη

ΜάθημαΏρες
Αρχές Λογιστικής 2Θ+2Ε
Εισαγωγή στο Μάρκετινγκ