Τομεας Πληροφορικης   Εργαστηρια

Εργαστήρια του Τομέα Πληροφορικής

Ο Tομέας Πληροφορικής παρέχει άριστη εκπαίδευση και εξειδίκευση ακολουθώντας πιστά το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών, του υπουργείου παιδείας. Σκοπός των εργαστηρίων είναι να προσφέρουν γνώσεις και δεξιότητες ώστε οι μαθητές να αποκτήσουν χρήσιμα επαγγελματικά εφόδια, τα οποία θα τους βοηθήσουν μελλοντικά στην προσπάθεια τους να ενταχθούν στην αγορά εργασίας. Επίσης έχουν σαν στόχο την ανάπτυξη κοινωνικών και επαγγελματικών αρετών, όπως είναι η υπευθυνότητα, το πνεύμα συνεργασίας και η ικανότητα επικοινωνίας.

Η χωροταξική διάταξη των εργαστηρίων είναι ένα πλεονέκτημα που δημιουργεί συνθήκες άνεσης και μετακίνησης των μαθητών κατά την εκπαίδευση. Σε κάθε εργαστήριο είναι αναρτημένες οι κανόνες και τα μέτρα ασφαλείας και προστασίας που θα πρέπει να γνωρίζουν οι μαθητές, καθώς και τα σχεδιαγράμματα σε περίπτωση σεισμού. Στα εργαστήρια δίνεται η δυνατότητα προβολής παρουσιάσεων, αλλά και η δυνατότητα σύνδεσης με το διαδύκτιο. Έτσι υπάρχει η δυνατότητα πρόσβασης σε κάθε πληροφορία, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται συνθήκες κατάλληλες για μάθηση και εκπαίδευση.

Ο Tομέας διαθέτει δύο σύγχρονα εργαστήρια με ταχύτατους υπολογιστές, οθόνες TFT και μηχάνημα προβολής (projector). Βοηθητικά και για την εξυπηρέτηση του θεωρητικού μέρους κάποιων μαθημάτων διατίθενται και δύο άλλα εργαστήρια (Win XP) το ένα εκ των οποίων διαθέτει μηχάνημα προβολής. Ακολουθούν αναλυτικότερες πληροφορίες και φωτογραφίες των πρώτων δύο εκ των εργαστηρίων που αναφέρθηκαν.

Το Εργαστήριο Πολυμεσικών Εφαρμογών και Εφαρμογών Διαδικτύου διαθέτει 14 σύγχρονους υπολογιστές Win7 με οθόνες TFT και μηχάνημα προβολής (projector). Στο εργαστήριο πραγματοποιούνται όλες οι εργαστηριακές ασκήσεις που αφορούν τα εξής αντικείμενα:

•   Σχεδίαση & Ανάπτυξη Ιστοτόπων (HTML5/CSS3)
  •   Βάσεις Δεδομένων
  •   Δυναμικές Ιστοσελίδες (PHP/MySQL)
  •   Δίκτυα Υπολογιστών
  •   Επεξεργασία Εικόνας, Animation & Εφαρμογές Πολυμέσων
  •   Ανάπτυξη Android Εφαρμογών
  •   Προγραμματισμός H/Y

Οι φωτογραφίες του εργαστηρίου είναι σε μικρογραφία. Πατήστε επάνω τους για να τις δείτε στις κανονικές διαστάσεις.

Το Εργαστήριο Προγραμματισμού Υπολογιστών και Aυτοματισμού Γραφείου διαθέτει 13 σύγχρονους υπολογιστές WinVista με οθόνες TFT και μηχάνημα προβολής (projector). Στο εργαστήριο πραγματοποιούνται όλες οι εργαστηριακές ασκήσεις που αφορούν τα εξής αντικείμενα:

•   Εφαρμογές Ηλεκτρονικών Υπολογιστών (Λογιστικά φύλλα, Επεξεργαστής κειμένου κλπ)
  •   Δομημένος Προγραμματισμός
  •   Στοιχεία Προγραμματισμού σε Γραφικό Περιβάλλον (Visual Programming)
  •   Δίκτυα Υπολογιστών
  •   Λειτουργικά Συστήματα
  •   Συντήρηση Ηλεκτρονικών Υπολογιστών

To 1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ταύρου εξυπηρετείται εργαστηριακά από το 8ο Ε.Κ. Αθηνών.