Ιαν 092020

Το 1ο ΠΕΚΕΣ της ΠΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας με τη συνεργασία των ΔΙΔΕ Ανατολικής Θεσσαλονίκης και Χαλκιδικής και των ΚΕΣΥ 1ου & 2ου της Ανατ. Θεσσαλονίκης και Πολυγύρου διοργανώνει ενημερωτική ημερίδα για τους εκπαιδευτικούς που έχουν αναλάβει τη διδασκαλία του μαθήματος “Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός-Ασφάλεια & Υγεία στο χώρο Εργασίας” της Α` τάξης Ημερήσιου ΕΠΑΛ για το σχολικό έτος 2019-2020, σύμφωνα με την εγκύκλιο της Διεύθυνσης Επαγγελματικής Εκπαίδευσης του ΥΠΠΘ (αρ.πρωτ.Φ3/132529/Δ4/27-08-2019).
Την ημερίδα καλούνται να παρακολουθήσουν επιπροσθέτως εκπαιδευτικοί των ΕΠΑΛ-ΕΚ που ενδιαφέρονται να υλοποιήσουν προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας (αρ. πρωτ. 202102/Δ7/19-12-2019) εντός ή εκτός της “Ζώνης Δημιουργικών Δραστηριοτήτων” σύμφωνα με την εγκύκλιο Σχολικών Δραστηριοτήτων και τις προτάσεις ανάπτυξης Αγωγής Σταδιοδρομίας που απέστειλαν το 1ο ΚΕΣΥ (αρ. πρωτ. 1969/30-09-2019) και το 2ο ΚΕΣΥ (αρ. πρωτ. 100/10-10-2019) της Ανατ. Θεσσαλονίκης στα σχολεία αρμοδιότητάς τους.
Η ημερίδα θα υλοποιηθεί την Τετάρτη 29-1-2020, στην έδρα του 1ου ΠΕΚΕΣ (Σαπφούς 44, τηλ.2310-503.808), 10.00-14.00μ.μ., σύμφωνα με το πρόγραμμα που ακολουθεί:
Α΄ Μέρος
1) Δρ. Ανδρέας Οικονόμου-Αναπληρωτής, Καθηγητής-Παιδαγωγικό Τμήμα- ΑΣΠΑΙΤΕ, Συντονιστής ΕΠΠΑΙΚ/ΠΕΣΥΠ στη Θεσσαλονίκη, (Η άϋλη περιουσία μας: πώς την καταγράφουμε, την αξιοποιούμε και την αυξάνουμε συνεχώς)
2) Τσαπουρνάς Κωνσταντίνος, εκπαιδευτικός ΣυΕΠ, 2ο ΚΕΣΥ (Αυτογνωσία-Το Ελληνικό Εκπαιδευτικό Σύστημα)
3) Αλεξίου Μαρία, εκπαιδευτικός ΣυΕΠ, 1ο ΚΕΣΥ (Τα ψυχομετρικά εργαλεία του ΕΟΠΠΕΠ)
4) Καρατσομπάνης Κωνσταντίνος, εκπαιδευτικός ΣυΕΠ, ΚΕΣΥ Πολυγύρου (Σύνταξη βιογραφικού σημειώματος)

Διάλειμμα 10`

Β΄ Μέρος. Ασφάλεια και Υγεία στο χώρο Εργασίας-Ειδικά θέματα ασφάλειας και υγείας για τους επιμέρους Τομείς ΕΠΑΛ:
1) Σουλτάνα Λευκοπούλου,  Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ04 (Φυσικών Επιστημών), 1ο ΠΕΚΕΣ Κ.Μ.(Χημικές ουσίες: μαθαίνω, προστατεύομαι)
2) Σωκράτης Τουμπεκτσής,  Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ04 (Φυσικών Επιστημών), 1ο ΠΕΚΕΣ Κ.Μ., (Ασφάλεια Εργασίας σε Εργαστήρια Φυσικής)
3) Θεοδώρα Καραμανλή,  Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ80 (Διοίκησης και Οικονομίας), 1ο ΠΕΚΕΣ Κ.Μ., (Ασφάλεια Εργασίας σε εργασιακούς χώρους Διοίκησης και Οικονομίας)
4) Νικηφόρος Μαραγκουδάκης, Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ82 (Μηχανολόγων), 1ο ΠΕΚΕΣ Κ.Μ., (Ασφάλεια Εργασίας σε εργασιακούς χώρους Μηχανολογικών ειδικοτήτων-Εκτίμηση Επαγγελματικού Κινδύνου)