Φεβ 252022

Το Σάββατο 9 Απριλίου 2022 θα διεξαχθεί διαδικτυακό μαθητικό συνέδριο με τίτλο:

“Διερευνώντας τον φυσικό κόσμο κάνοντας πειράματα … τηρώντας τις αποστάσεις”

Το συνέδριο πραγματοποιείται στο πλαίσιο ολοκλήρωσης και διάχυσης της δράσης “Παίζοντας με τις Φυσικές Επιστήμες …τηρώντας τις αποστάσεις!” η οποία διοργανώθηκε από τα Ε.Κ.Φ.Ε. Κέντρου και Τούμπας, σε συνεργασία με τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ04 του 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας. Το συνέδριο διοργανώνεται από κοινού με τους Σ.Ε.Ε. ΠΕ04 του 2ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας και τα Ε.Κ.Φ.Ε. Ευόσμου και Νεάπολης της Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης, τα οποία διοργάνωσαν αντίστοιχη δράση.
Κατά τη διάρκεια του συνεδρίου θα παρουσιαστούν εργασίες τις οποίες υλοποίησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετείχαν στη δράση και αφορούν βιντεοσκοπημένες πειραματικές δραστηριότητες, διερευνητικού τύπου, Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας και Γεωγραφίας.

Το συνέδριο, η παρακολούθηση των εργασιών του οποίου είναι ελεύθερη, θα πραγματοποιηθεί μέσω της πλατφόρμας Webex στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://tinyurl.com/ekfe-synedrio-2021

Πρόγραμμα συνεδρίου

09:10-09:20     Σύνδεση στην πλατφόρμα
09:20-09:30     Χαιρετισμοί