Μαρ 252022

Το Ε.Κ.Φ.Ε. Κέντρου της  Δ.Δ.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ04 του 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας, την ερευνήτρια του Πειράματος ALICE στο CERN και μέλους του IPPOG, Δρ Δέσποινα Χατζηφωτιάδου και την Αμερικανική Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης, διοργανώνει δια ζώσης ημερίδα με θέμα: «Προχωρημένα Μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων» στα πλαίσια των  International Masterclasses 2022, που θα πραγματοποιηθεί δια ζώσης στις εγκαταστάσεις της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης στις 31/3/2022.

Ενδεικτικό πρόγραμμα (https://indico.cern.ch/event/1141647/)

ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

8:40-12:40 ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ (Θεωρητικό): Περιλαμβάνει ομιλίες:

• Προσέλευση ομάδων – εγγραφές
  • «Ιχνηλατώντας τα μυστικά του Σύμπαντος» Δρ Χαρά Πετρίδου, ομότιμη  Καθηγήτρια, Τμήμα Φυσικής, Α.Π.Θ.
  • Διάλειμμα
  • «ALICE – το πείραμα των βαρέων ιόντων στον Μεγάλο Επιταχυντή Αδρονίων του CERN» Δρ Δέσποινα Χατζηφωτιάδου, Ερευνήτρια στο Εθνικό Ινστιτούτο Πυρηνικής Φυσικής της Ιταλίας και στο CERN
  • «Flying over ALICE» παρουσίαση των χώρων του πειράματος ALICE με drone

Εικονική επίσκεψη στο CERN Data Center

12:40-13:40: Μεσημεριανό διάλειμμα

ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ

14:00-16:35 ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ (Εργαστηριακό): Περιλαμβάνει:

• «Το παιχνίδι της Ταυτοποίησης των Σωματιδίων – τι θα μετρήσετε σήμερα και πώς» Ανάλυση δεδομένων από το πείραμα ALICE για την αναζήτηση «παράξενων σωματιδίων». Συλλογή αποτελεσμάτων από τις ομάδες εργασίας και συζήτηση τοπικά. Συντονισμός της εργαστηριακής δραστηριότητας, Δρ Δέσποινα Χατζηφωτιάδου.

ΤΡΙΤΟ ΜΕΡΟΣ

17:00 – 18:00 ΤΡΙΤΟ ΜΕΡΟΣ: Διεθνής τηλεδιάσκεψη για την αποτίμηση της δράσης και τον μελλοντικό σχεδιασμό δράσεων με επιστήμονες από το CERN και μαθητές από τα άλλα ιδρύματα που συμμετέχουν στην ημερίδα, από:

• INFN Bari (Ιταλία)
  • Università di Cagliari (Ιταλία)
  • Universidade de São Paulo (Βραζιλία)
  • Irène Joliot-Curie Laboratory, Orsay (Γαλλία)

Τις ομιλίες του πρώτου μέρους μπορούν να παρακολουθήσουν μαθητές και μαθήτριες Β΄ και Γ΄ Λυκείου πέραν αυτών που συμμετέχουν στο απογευματινό εργαστήριο. Οι συνάδελφοι που διδάσκουν Φυσική Β’ και Γ΄ ΓΕΛ  και έχουν μαθητές/μαθήτριες  που επιθυμούν να παρακολουθήσουν το πρώτο μέρος της ημερίδας, παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με την κ. Μαρία Τσακίρη για τις λεπτομέρειες (mail@ekfe-kentrou.thess.sch.gr, τηλ.: 697 736 6732).

Στο ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ (βιωματικό εργαστήριο) θα συμμετάσχουν μαθητές και μαθήτριες των Λυκείων:

• 8ου Θεσσαλονίκης
  • 12ου Θεσσαλονίκης
  • 2oυ Καλαμαριάς
  • 4ου Καλαμαριάς
  • Αρσάκειου Θεσσαλονίκης
  • Ελληνογαλλικής Σχολής Καλαμαρί
  • 1ου Ξάνθης
  • Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής

Επισημαίνουμε ότι αυτή η ημερίδα είναι η τρίτη κατά σειρά που διοργανώνεται κατά τη φετινή σχολική χρονιά από το ΕΚΦΕ Κέντρου στα πλαίσια των International Masterclasses του IPPOG. Προηγήθηκαν δύο διαδικτυακές ημερίδες στις 11/2/2022 ειδικά για μαθήτριες λυκείων και στις 11/3/2022 για μαθητές και μαθήτριες, όπου συμμετείχαν συνολικά μαθητές και μαθήτριες από 40 σχολεία της χώρας (δείτε σχετικά: ekfekentrou.wordpress.com).

Σωκράτης Τουμπεκτσής
Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου Φυσικών Επιστημών