Ιούν 132022

Εκπαιδευτική Ημερίδα Ενημέρωσης και Διάχυσης για Πρακτικές Εξωστρέφειας στο Σχολικό Περιβάλλον
Σάββατο 18/06/2022  11 00 14 00

Σύνδεσμος Zoom:

Τμήμα Φυσικής ΑΠΘ
Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών
Διδακτική της Φυσικής & Εκπαιδευτική Τεχνολογία

Οι φοιτητές, οι φοιτήτριες και οι διδάσκοντες του μαθήματος Πρακτική Άσκηση σε Εκπαιδευτικές Δράσεις, με χαρά σας προσκαλούν στη διαδικτυακή ημερίδα με τίτλο:

«ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΩΡΟΛΟΓΙΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ»

Η ημερίδα πραγματοποιείται στα πλαίσια του μαθήματος, κατά το οποίο αξιοποιούνται οι γνώσεις και οι δεξιότητες που αποκτήθηκαν μέσα από τα υπόλοιπα μαθήματα του μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών και αφομοιώνεται η επιστημονική γνώση μέσα από την διαδικασία της επαγγελματικής επιστημονικής εξάσκησης.

Απευθύνεται τόσο σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές και απόφοιτους της ΣΘΕ όσο και σε εκπαιδευτικούς, οι οποίοι επιθυμούν να γνωρίσουν τους τρόπους με τους οποίους  σχεδιάζονται και υλοποιούνται διάφορα προγράμματα (projects) προς την κατεύθυνση  της εξωστρέφειας των σχολείων (επιστημονικοί όμιλοι, δράσεις σε erasmus+, eTwinning κλπ).

Μέλη της εκπαιδευτικής και ακαδημαϊκής κοινότητας θα παρουσιάσουν τις μεθοδολογικές προσεγγίσεις και τις πρακτικές που εφαρμόζουν σχετικά με την διεύρυνση της εκπαιδευτικής πρακτικής.

Θα είναι χαρά και τιμή να σας έχουμε κοντά μας ώστε να συζητήσουμε μαζί, την εφαρμογή των νέων τάσεων στην εκπαιδευτική διαδικασία και την επικοινωνία της επιστήμης, που λαμβάνει χώρα εκτός του ωρολογίου προγράμματος.

Τρίπτυχο ημερίδας

Αφίσα πρόσκλησης ημερίδας Τρίπτυχο ημερίδας