Μαρ 162012

Το Σάββατο 31 Μαρτίου 2012 διοργανώνεται από το Μουσικό Σχολείο Καβάλας Επιστημονική Ημερίδα με θέμα “Διαθεματικότητα και Καινοτομία στην Εκπαίδευση”. Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στον Κινηματογράφο «Όσκαρ»  της πόλης της Καβάλας.

Η ημερίδα  θα αναπτυχθεί σε δύο πρωϊνές (9.00-11.00 π.μ και 11.00-13.00 μ.μ) και δύο απογευματινές  συνεδρίες (5.00-7.00 μ.μ και 7.00-9.00 μ.μ) και θα κλήσει με μουσικό πρόγραμμα.

Στην ημερίδα αυτή ο κ.Σωκράτης Τουμπεκτσής θα εισηγηθεί το θέμα : «Αναζητώντας το Όλον: η δημιουργία του Σύμπαντος και ο J.S.Bach»

Οι Ομιλητές και τα θέματα των  εισηγήσεων της Επιστημονικής Ημερίδας έχουν ως ακολούθως:

1.Θάνος Αναγνωστόπουλος, Μάστερ  Βιολιού /Καθηγητής στο Μουσικό Σχολείο Καβάλας

Θέμα: «Η ολιστική προσέγγιση στη μουσική εκπαίδευση: Ψυχή-Νους-Σώμα»

2.Γιάννης Κολαξίζης, Μάστερ Τεχνολογίας, Ήχου, Εικόνας και Πολυμέσων και Μάστερ Γραφικών Τεχνών/Λέκτορας στο Τμήμα Κινηματογράφου της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ

Θέμα: «Κινηματογράφος: ένα νέο εργαλείο εκπαίδευσης»

3.Δήμητρα Μαλαμίδου, Δρ. Αρχαιολόγος/Προϊσταμένη Τμήματος Αρχαιολογικών Χώρων, Μνημείων και Αρχαιογνωστικής Έρευνας της ΙΗ΄ Εφορείας Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων Καβάλας

Θέμα: «Η διαθεματικότητα και η καινοτομία στην έρευνα και διαχείριση πολιτιστικών αγαθών: το παράδειγμα των Φιλίππων»

4.Όλγα Μάμαλη, Δρ. Θεατρολόγος-Φιλόλογος/Διευθύντρια Μουσικού Σχολείου Καβάλας

Θέμα: «Ο βίος του Γαλιλαίου του Μπρεχτ:Καβάλα,2011 μ.Χ. και γνωριμία με το θέατρο της επιστημονικής εποχής»

5.Έλσα Μυρογιάννη, Αρχαιολόγος-Μουσειολόγος /πρ. Σχολικός Σύμβουλος Φιλολόγων

Θέμα: «Εμείς (και) οι Ρωμαίοι: η διερεύνηση της εθνικής ταυτότητας στο μουσείο με τη μέθοδο project»

6.Πέτρος Πιστοφίδης,   Μάστερ στην Επιστήμη των Υπολογιστών, ειδίκευση ως Μηχανικός Λογισμικού και Πληροφορικών Συστημάτων/Υποψήφιος Διδάκτωρ.

Θέμα: «Πληροφορική: σύγχρονη συνιστώσα της εκπαιδευτικής διαθεματικότητας και εργαλείο καινοτομίας»

7.Μιχάλης Ρέμπας, Φιλόλογος/Kαθηγητής στο 2ο ΓΕΛ Κιλκίς

Θέμα: «Λογοτεχνία και κινηματογράφος:οι λογοτεχνικές αναπαραστάσεις του γάμου:ο θεσμός της προίκας»

8.Δημήτρης Σούρβαλης, Εικαστικός/Λέκτορας της Σχολής Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου της Φλώρινας

Θέμα: «Η συμβολή του διαδικτύου on line, internet και η παρουσίαση dvd στα εικαστικά για τη δημιουργία κινήτρων καινοτόμων δράσεων και παρουσιάσεων από τους μαθητές».

9.Θανάσης Στογιαννίδης, Δρ. Θεολόγος/ 10ο Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης

Θέμα: «Όταν η Θεολογία συναντά τη σύγχρονη Φυσική. Μια πρόκληση για τη Διδακτική των Θρησκευτικών στη σύγχρονη Εκπαίδευση.»

10.Μεταξένη Συμεωνίδου, Μάστερ Αγγλικής Φιλολογίας/Καθηγήτρια στο Μουσικό Σχολείο Δράμας

Θέμα: «Το θέατρο ως εργαλείο εκμάθησης της Αγγλικής γλώσσας στο χώρο του σχολείου»

11.Θωμάς Τούλης, Μάστερ Ψυχολογίας/Καθηγητής στο Μουσικό Σχολείο Καβάλας

Θέμα: «Διαστάσεις ΓνωσιοΨυχικής Ευρωστίας στην Εκπαίδευση: από την αλλοτρίωση του προσώπου στην πορεία προς το ευ ζην»