Οκτ 082011

Την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2011 οι Σχολικοί Σύμβουλοι Φυσικών Επιστημών κ. Σωκράτης Τουμπεκτσής και Μαθηματικών κ. Θεόδωρος Βεργίδης διοργανώνουν Εκπαιδευτική Ημερίδα με θέμα «ΤΟ ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ:  Διαμόρφωση Ομάδας στη σχολική τάξη –  Βήματα και Αρχές  – Εφαρμογή με διδακτικό σενάριο» που θα πραγματοποιηθεί στο Γυμνάσιο Λιμένα Θάσου με βάση το παρακάτω πρόγραμμα:

11.45-13.15     Βιωματική παρουσίαση διδασκαλία της διαμόρφωσης Ομάδας που αφορά στο νέο τρόπο συνεργατικής διδασκαλίας στο ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

13.30-14.15     Βασικές αρχές δημιουργίας ομάδας  Συζήτηση? Αναστοχασμός, στη μεθοδολογία και στις πρακτικές εφαρμογής στη σχολική τάξη.

14.15-15.00     Εφαρμογή, με τις ομάδες που δημιουργήθηκαν, διδακτικού σεναρίου θέμα «Φωτοσύνθεση και περιβάλλον»

Η Εκπαιδευτική Ημερίδα απευθύνεται στους καθηγητές και καθηγήτριες κλάδων ΠΕ04 και ΠΕ03 της νήσου Θάσου. Στους συμμετέχοντες θα χορηγηθεί βεβαίωση παρακολούθησης.