Την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2011 οι Σχολικοί Σύμβουλοι Φυσικών Επιστημών κ. Σωκράτης Τουμπεκτσής και Μαθηματικών κ. Θεόδωρος Βεργίδης διοργανώνουν Εκπαιδευτική Ημερίδα με θέμα «ΤΟ ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: Διαμόρφωση Ομάδας στη σχολική τάξη – Βήματα και Αρχές – Εφαρμογή με διδακτικό σενάριο» που θα πραγματοποιηθεί στο Γυμνάσιο Λιμένα Θάσου με βάση το παρακάτω πρόγραμμα:
11.45-13.15 Βιωματική παρουσίαση διδασκαλία της διαμόρφωσης Ομάδας που αφορά στο νέο τρόπο συνεργατικής διδασκαλίας στο ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
13.30-14.15 Βασικές αρχές δημιουργίας ομάδας Συζήτηση? Αναστοχασμός, στη μεθοδολογία και στις πρακτικές εφαρμογής στη σχολική τάξη.
14.15-15.00 Εφαρμογή, με τις ομάδες που δημιουργήθηκαν, διδακτικού σεναρίου θέμα «Φωτοσύνθεση και περιβάλλον»
Η Εκπαιδευτική Ημερίδα απευθύνεται στους καθηγητές και καθηγήτριες κλάδων ΠΕ04 και ΠΕ03 της νήσου Θάσου. Στους συμμετέχοντες θα χορηγηθεί βεβαίωση παρακολούθησης.