Ένα ακόμη θεατρικό από τα παιδιά της Ε΄ τάξης μας ενθουσίασε.
Παραμονές της επανάστασης …
<<Καιρός δεν είναι να ξυπνήσει κι ο δόλιος ο ραγιάς; 400 χρόνια σκλαβιά είναι αυτά.
Αδέρφια, περιμένετε. Να φιλήσουμε όλοι την εικόνα του Χριστού. Να πάρουμε την ευλογία του. Μας περιμένουν δύσκολες ώρες τώρα που πήραμε τη γενναία απόφαση>>.
Κάπως έτσι ξεκίνησε η ελληνική επανάσταση και χάρη σε εκείνους τους επώνυμους και ανώνυμους ήρωες οφείλουμε εμείς σήμερα το υπέρτατο αγαθό της ελευθερίας.
Εκπαιδευτικοί:Θεοδωρίδης Ευστάθιος – Μπαλλή Κυριακή