Archive for Ιούλιος, 2011

Διευκρινίσεις σχετικά με την επιλογή υποψηφίων Διευθυντών όλων των τύπων Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Σχολικών Συμβούλων

• Όσοι/ες εκπαιδευτικοί με δήλωσή τους θα τοποθετηθούν σε θέσεις διευθυντών/ντριών σχολικών μονάδων θα πρέπει να παραμείνουν στις θέσεις αυτές για ολοκλήρωση της θητείας τους και θα αποκλείονται από τις περαιτέρω διαδικασίες επιλογής σχολικών συμβούλων.
  • Υπηρετούντες Σχολικοί Σύμβουλοι που επιθυμούν να επιλεγούν Διευθυντές/ντριες Σχολικών Μονάδων με την επικύρωση του πίνακα από τον Περιφερειακό Δ/ντή θα πρέπει, εντός πέντε ημερών, να υποβάλλουν αίτηση απαλλαγής από τη θέση του/ης Σχολικού Συμβούλου στον Δ/ντή της Περιφερειακής Δ/νσης που ανήκουν, ο/η οποίος/α τη διαβιβάζει άμεσα στην αρμόδια Δ/νση του Υπουργείου. Μετά την αποδοχή των αιτήσεων απαλλαγής από την Υπουργό, εντός πέντε ημερών οφείλουν να αναλάβουν τα νέα τους καθήκοντα.
  • Ύστερα από τις τελευταίες περιπτώσεις κατάθεσης πλαστών τίτλων στα Συμβούλια Επιλογής υποψηφίων Δ/ντών Σχολικών Μονάδων καλούνται τα Συμβούλια να διεξάγουν ενδελεχή έλεγχο στα υποβαλλόμενα δικαιολογητικά των υποψήφιων Δ/ντών Σχολικών Μονάδων, έστω και μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας επιλογής.
Κατεβάστε το έγγραφο εΔώ

Ωράριο εκπαιδευτικών ανά βαθμίδα εκπαίδευσης. Αρ.Πρωτ. Φ. 361.23/ 01/ 116014 /Δ1

Ανακοίνωση του ΥΠΔΒΜΘ με αριθμ. πρωτ. Φ. 361.23/ 01/ 116014 /Δ1

Στα πλαίσια διαμόρφωσης  του ωρολογίου προγράμματος των σχολικών μονάδων, όσον αφορά στο υποχρεωτικό εβδομαδιαίο ωράριο διδασκαλίας των εκπαιδευτικών, σας γνωρίζουμε τα εξής:

• Οι εκπαιδευτικοί που διατίθενται, εξ? ολοκλήρου από τη δευτεροβάθμια στη πρωτοβάθμια εκπαίδευση έχουν ως εβδομαδιαίο ωράριο διδασκαλίας τις είκοσι μία (21) ώρες.
  • Οι εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων που προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές για τις ανάγκες της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, όπως για τη διδασκαλία στα Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα, ακολουθούν το ωράριο διδασκαλίας που προβλέπεται για την βαθμίδα αυτή.

Ανακοίνωση του ΥΠΔΒΜΘ με αριθμ. πρωτ. 79655/Δ2, Βαθμός Προτερ: ΕΞ. ΕΠΕΙΓΟΝ

ΘΕΜΑ: Παράταση προθεσμίας υποβολής και καταχώρισης αιτήσεων αναπληρωτών και ωρομισθίων.

ΣΧΕΤ. αριθμ. 75266/Δ2/6-7-2011 εγκύκλιος μας.

Μετά από σχετικά αιτήματά σας και προκειμένου να ολοκληρωθούν ομαλά οι διαδικασίες υποβολής και καταχώρισης αιτήσεων αναπληρωτών και ωρομισθίων, σας γνωρίζουμε ότι παρατείνεται η προθεσμία, που ορίζεται με την αριθμ. 75266/Δ2/6-7-2011 εγκύκλιο, μέχρι και τις 22-7-2011.

Eνδεικτικές απαντήσεις σε μελέτες περίπτωσης για τους/ις υποψήφιους Διευθυντές/ντριες (Γ΄Μέρος)

Ενδεικτικές απαντήσεις σε αντίστοιχες μελέτες περίπτωσης για τους/ις υποψήφιους Διευθυντές/ντριες, από το συνάδελφο Γιάννη Πλατάρο, μέρος Γ΄.

Καλή Επιτυχία!

Eνδεικτικές απαντήσεις σε μελέτες περίπτωσης για τους/ις υποψήφιους Διευθυντές/ντριες (Β΄Μέρος)

Συνέχεια των ενδεικτικών απαντήσεων σε αντίστοιχες μελέτες περίπτωσης για τους/ις υποψήφιους Διευθυντές/ντριες, από το συνάδελφο Γιάννη Πλατάρο.Τονίζεται ότι οι απαντήσεις είναι ενδεικτικές. (πηγή: http://plataros.blogspot.com/)

Κατεβάστε το αρχείο από εΔώ

Φόρουμ ιδεών για μελέτες περιπτώσεων κατά τη διαδικασία των συνεντεύξεων των υποψηφίων διευθυντών/ντριών:

Καλή Επιτυχία!

Δημόσια διαβούλευση του ΥΠΔΒθ, με τίτλο: Σχολικός Αθλητισμός & δομές Εκπαιδευτικής Υποστήριξης & Αθλητικής Διευκόλυνσης μαθητών-τριών/ αθλητών-τριών υψηλών επιδόσεων

Ξεκίνησε η δημόσια διαβούλευση του Υπουργείου Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, με τίτλο «Σχολικός Αθλητισμός και δομές Εκπαιδευτικής Υποστήριξης & Αθλητικής Διευκόλυνσης μαθητών-τριών/ αθλητών-τριών υψηλών επιδόσεων».

Η διαβούλευση θα διαρκέσει έως την Πέμπτη 14/07/2011 και  καλούνται όλοι οι φορείς να συμμετάσχουν ενεργά.

Το κείμενο και επιπλέον ενημερωτικό υλικό είναι αναρτημένα στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

Προσωρινές τοποθετήσεις ΠΥΣΔΕ Δωδεκανήσου

Ανακοινώθηκαν από τη Διεύθυνση  Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου οι προσωρινές τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών για το ΠΥΣΔΕ Δωδεκανήσου.

Τα ονόματα εΔώ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΤΗΣ B/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ A/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ ΘΕΣΕΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΣΤA ΣΧΟΛΕΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ

Η Γενική  Γραμματεία Δια Βίου Μάθησης προσκαλεί μόνιμους διορισμένους εκπαιδευτικούς της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όλων των προβλεπόμενων ειδικοτήτων και εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης των  ειδικοτήτων  Αγγλικών και Αισθητικής Αγωγής, με τουλάχιστον διετή εκπαιδευτική υπηρεσία από το διορισμό τους σε σχολεία Δευτεροβάθμιας ή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, ( γεγονός το οποίο να προκύπτει  από υπηρεσιακό έγγραφο) να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για να αποσπαστούν στα Σχολεία Δεύτερης  Ευκαιρίας  και τα  εκτός έδρας τμήματα αυτών  κατά το σχολικό έτος 2011-2012.

Κατεβάστε την πρόσκληση εΔώ

Eνδεικτικές απαντήσεις σε μελέτες περίπτωσης για τους/ις υποψήφιους Διευθυντές/ντριες (A΄Μέρος)

50 ενδεικτικές απαντήσεις σε αντίστοιχες μελέτες περίπτωσης για τους/ις υποψήφιους Διευθυντές/ντριες, από το συνάδελφο Γιάννη Πλατάρο.Τονίζεται ότι οι απαντήσεις είναι ενδεικτικές.

Κατεβάστε το αρχείο από εΔώ

NEA AΠΟΦΑΣΗ για τις συγχωνεύσεις, υποβιβασμούς, καταργήσεις Δημοτικών και Νηπιαγωγείων

Ανακοίνωσε το Υπουργείο Παιδείας τη νέα απόφαση με αρ. Πρωτ., 71338/Δ4/24-6-2011 σχετικά με τους υποβιβασμούς, συγχωνεύσεις, καταργήσεις των Δημοτικών Σχολείων και των Νηπιαγωγείων.

Κατεβάστε την απόφαση του ΥΠΔΜΘ εΔώ
Ιούλιος 2011