Πρόταση για τις αλλαγές στο Λύκειο και στο σύστημα πρόσβασης
.
Η επιστημονική ομάδα που αποτελείται από το Γενικό Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας Βασίλη Κουλαΐδη, που την συντονίζει, τον Πρόεδρο του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής Αλέξη Δημαρά, τον Πρόεδρο του ΣΠΔΕ Ιωάννη Καζάζη, τον πρώην Πρόεδρο του ΣΠΔΕ Γιώργο Μπαμπινιώτη και την πρώην Γενική Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας, Νίκη Γκοτσοπούλου, παρουσίασε στη Διακομματική Επιτροπή την πρόταση για τις αλλαγές στο Λύκειο και στο σύστημα πρόσβασης στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα.
Βασικά σημεία της πρότασης για την πρόσβαση στην Ανώτατη Εκπαίδευση:
? Αυτόνομο Λύκειο- Εθνικό Απολυτήριο με ισχύ.
? Οι μαθητές/τριες κάνουν τις επιλογές τους για την ακαδημαϊκή και την επαγγελματική τους πορεία, με βάση τις κλίσεις και τα ενδιαφέροντά τους.
? Υποστήριξη του/ης μαθητή/τριας για την προετοιμασία του/ης, εντός σχολείου, με τα μαθήματα εμβάθυνσης. Ήδη λειτουργούν το Ψηφιακό Σχολείο και το Ψηφιακό Φροντιστήριο.
? Συμμετοχή των ΑΕΙ στη διαμόρφωση των προϋποθέσεων που πρέπει να πληροί ο/η υποψήφιος/α για να παρακολουθεί τα προγράμματα σπουδών.
? Δυνατότητα εισαγωγής χωρίς εξετάσεις σε τμήματα που -λόγω χαμηλής ζήτησης- έχουν κενές θέσεις.
? Αλλαγή του περιεχομένου των εξετάσεων. Θα εξετάζονται οι γνώσεις και δεξιότητες των υποψηφίων, ώστε να μετατοπιστεί το κέντρο βάρους από την αποστήθιση στην κριτική σκέψη και την αξιολόγηση.