ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ Β. ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΥ

Αστροφωτογραφίες

Υλικό για συναδέλφους

Online Test για μαθητές

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος γεννήθηκε στη Δράμα το 1951 και τελείωσε το Λύκειο το 1969. Πτυχιούχος μαθηματικός του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης το 1973 έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στο Chicago όπου πήρε πτυχία Masters (1976), PH.D. (1978) στη Φυσική. Δίδαξε στα πανεπιστήμια Montana S.U., Syracuse, Harvard, Chicago και στο ινστιτούτο Max Plank. Διετέλεσε επιμελητής Αστρονομίας στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (1980-82) και εκλέχτηκε καθηγητής και πρόεδρος του Φυσικού τμήματος του Πανεπιστημίου Κρήτης.
Ερευνητικά ασχολήθηκε με θέματα της Γενικής Θεωρίας Σχετικότητας και Μαθηματικής Φυσικής. Από τις κυριότερες του συνεισφορές του είναι η ανάπτυξη μεθόδων λύσης των εξισώσεων Einstein. Το συγγραφικό του έργο περιλαμβάνει πάνω από 60 πρωτότυπες εργασίες και πάνω από 200 κριτικές εργασιών άλλων επιστημόνων. To εκλαϊκευμένο βιβλίο του "περί αστέρων και συμπάντων" κυκλοφορεί από τις Πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης.
Δολοφονήθηκε στις 27/11/1990 ενώ δίδασκε σε ερευνητικό σεμινάριο ηλεκτρονικών υπολογιστών.
Από το 1992 διεξάγεται στο 1ο Λύκειο Δράμας διαγωνισμός στη Φυσική και τα Μαθηματικά για τους μαθητές των τριών τάξεων των Λυκείων όλου του Νομού.

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος με τον διάσημο φυσικό S. Chandrasekhar (Βραβείο Nobel 1983)

Από το 2007 οι νικητές του διαγωνισμού της Γ' Λυκείου επισκέπτονται το Ευρωπαϊκό  Κέντρο Πυρηνικής Έρευνας (CERN) στη Γενεύη της Ελβετίας. Η επίσκεψη πραγματοποιείται με χορηγία της εταιρίας  Raycap.

Οι φωτογραφίες που ακολουθούν είναι από την πρώτη επίσκεψη το καλοκαίρι του 2007.

Στο χώρο του CERN                            O ανιχνευτής του μεγάλου πειράματος 100 μέτρα κάτω από το έδαφος

Στο σπίτι του EINSTEIN στη Βέρνη           Στο Μουσείο Ολυμπιακών Αγώνων στη Λοζάνη

ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ Β. ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΥ

Α ΛΥΚΕΙΟΥ