ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ: «Σχολικός Εκφοβισμός»

Η βία ως «εμπρόθετη χρήση φυσικής δύναμης ή εξουσίας, επαπειλούμενη ή πραγματική, εναντίον ενός άλλου προσώπου, του ίδιου του εαυτού ή μιας ομάδας ανθρώπων, η οποία έχει ως αποτέλεσμα την επέλευση ή την αυξημένη πιθανότητα επέλευσης, τραυματισμού, θανάτου, ψυχολογικής βλάβης, στρεβλής ανάπτυξης ή αποστέρησης» (Π.Ο.Υ., 2001) μπορεί να λάβει πολλές μορφές: συναισθηματική , σεξουαλική έκδηλη έκφραση ή βία με τη μορφή καταστροφής, διαδικτυακή , δομική ή έμμεση βία σύμφωνα με το Galtung, και εκδηλώνεται ολοένα και περισσότερο στον ευρύτερο κοινωνικό χώρο μη αφήνοντας ανεπηρέαστο το σχολείο. Επιθετικές συμπεριφορές και βίαιες συγκρούσεις ποικίλου χαρακτήρα και έντασης ( εμπρόθετη σωματική – ψυχική βία, συναισθηματική πίεση, αποκλίνουσα γλωσσική έκφραση), παρατηρούνται μεταξύ των μαθητών στο χώρο του σχολείου και έχουν διεθνή αναφορά. Πρόκειται για το φαινόμενο «bullying» όπως ονομάστηκε από τον εισάγοντα τον όρο, Olweus.

Αφίσα Σεμιναρίου

Προοίμιο