Τηλεοπτικό κανάλι φτιαγμένο από παιδιά Dschooltv
Σχολικό έτος 2004-2005 τάξη Δ2΄

Όλοι γνωρίζουμε ότι σήμερα η τηλεόραση έχει γίνει το κύριο μέσο διασκέδασης όχι μόνο των ενήλικων αλλά και των παιδιών. Μεγάλο μέρος του ελεύθερου χρόνου τους αφιερώνεται σε αυτήν. Τι βλέπουν όμως τα παιδιά στην τηλεόραση και τι μαθαίνουν από αυτήν; Γεγονός είναι ότι επηρεάζονται πολύ από ότι βλέπουν στη μικρή οθόνη. Διάσημοι τηλεοπτικοί αστέρες, τραγουδιστές, μοντέλα κλπ. γίνονται τα πρότυπά τους. Συχνά βλέπουν βίαιες ταινίες, αλλά και τέτοιες να μη δουν τα περισσότερα παιδικά προγράμματα που υποτίθεται ότι είναι φτιαγμένα ειδικά γι’ αυτά περιέχουν βία. Τα παιδιά επίσης επηρεάζονται και ως καταναλωτές. Τα χιλιάδες προϊόντα που βλέπουν στις διαφημίσεις τα θεωρούν απολύτως απαραίτητα και ο τρόπος ζωής που προβάλλεται μέσα από την τηλεόραση θεωρείται από αυτά ο ιδανικός, πράγμα που έρχεται σε σύγκρουση με τον πραγματικό τρόπο ζωής τους. Από την άλλη  δεν μπορούμε να αγνοήσουμε το πόσο ελκυστικό έχει γίνει αυτό το μέσο και εντέλει πόσο πολύ απαραίτητο, κυρίως λόγω του μικρού οικονομικού κόστους του.
           Γνωρίζοντας όλα αυτά και αφού συζητήθηκαν στην τάξη, το ερώτημα που τέθηκε στους μαθητές ήταν πώς θα ήταν η τηλεόραση αν ήταν φτιαγμένη από παιδιά για παιδιά. Τι προγράμματα θα ήθελαν να είχε και τι προγράμματα θα έπρεπε να είχε. Οι διαφημίσεις λένε πάντα την αλήθεια και ο τρόπος ζωής που προβάλλεται είναι ο πραγματικός και ιδανικός;Το πολιτιστικό πρόγραμμα που περιγράφεται παρακάτω βασίστηκε στις απαντήσεις που έδωσαν οι μαθητές στο ερώτημα αυτό.

Βασική ιδέα

Η δημιουργία ενός τηλεοπτικού καναλιού από τους μαθητές της τάξης που ανέλαβαν ρόλους δημοσιογράφων, ερευνητών, σεναριογράφων, ηθοποιών, διαφημιστών, παρουσιαστών, σκηνογράφων, εικονοληπτών, ενδυματολόγων, φωτογράφων κλπ.

Διαβάστε τις δραστηριότητες του προγράμματος ΕΔΩ.

Διαφήμιση κατά του καπνίσματος από την ομάδα των Διαφημίσεων και κουκλοθέατρο από την ομάδα της παιδικής εκπομπής.

Τηλεοπτικό κανάλι φτιαγμένο από παιδιά ΑΛΕΠΟΥΔΟΚΑΝΑΛΟ
Σχολικό έτος 2000-2001 τάξη Δ1΄

Πρόκειται για το ίδιο πρόγραμμα πραγματοποιημένο από τους μαθητές μου της Δ΄ τάξης του σχολικού έτους 2000-2001.

Δείτε τις δραστηριότητες του ΑΛΕΠΟΥΔΟΚΑΝΑΛΟΥ ΕΔΩ.

Δημιουργός Copyright © 2015-2016,

Τελευταία ενημέρωση 16/09/2023