Οι χρόνοι των ρημάτων
![Οι χρόνοι των ρημάτων Οι χρόνοι των ρημάτων](http://users.sch.gr/evriloupa/wp-content/uploads/2017/01/DSCN0828-642x300.jpg)
Η Παγκόσμια Ημέρα Αποταμίευσης γιορτάζεται κάθε χρόνο την 31η Οκτωβρίου. Αποταμίευση σημαίνει να περιορίζουμε την κατανάλωση του σήμερα, για να μπορούμε να αντιμετωπίζουμε τις ανάγκες του αύριο? Με τη σημασία της αποταμίευσης ασχολήθηκαν οι μαθητές της Β΄τάξης (2016-2017) του Δ.Σ.
Η 3η Οκτωβρίου ορίστηκε φέτος ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Τη μέρα αυτή υλοποιούνται αθλητικές δραστηριότητες. Οι μαθητές του Δ.Σ. Κορησσίας Κέας συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες που είχε ετοιμάσει ο καθηγητής φυσικής αγωγής κ.Χόντος Γιώργος και σε δράσεις με σχετικό
«Αν θες πολύ να ονειρευτείς? σε μέρη μαγεμένα να βρεθείς? αγάπη απέραντη, αν θες, να βρεις? τότε την Οδό Ονείρων να επισκεφθείς!» Πρόσκληση για την καλοκαιρινή γιορτή λήξης Οι κατασκευές ? προσκλήσεις μας : Η δημιουργία του σκηνικού
Στις 27/10/2015 πραγματοποιήθηκε ο εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου με πρωταγωνιστές τους μαθητές των Γ΄και Δ΄ τάξεων του Δ.Σ.Σερίφου. Η γιορτή περιελάμβανε αφήγηση, θεατρικά δρώμενα, τραγούδια, απαγγελία ποιημάτων και προβολή διαφανειών. Στο τέλος προβλήθηκε βίντεο με συνέντευξη από κάτοικο της Σερίφου
Η ΚΥΡΑ ? ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ Η Κυρα -Σαρακοστή είναι ένα παλιό ελληνικό έθιμο . Στην ουσία είναι ένα αυτοσχέδιο ημερολόγιο που είχαν οι παλιοί για να μετρούν τις εβδομάδες από την Καθαρά Δευτέρα μέχρι την Κυριακή του Πάσχα. Οι εβδομάδες είναι επτά, γι’
Πήλινα πασχαλινά στολίδια? ?για το στολισμό των λαμπάδων μας!!! Κομμάτια από χαρτοπετσέτες για την κατασκευή καλαθιού Τα κομματάκια χαρτοπετσέτσας κολλάνε(ατλακολ) πάνω σε διαφανή μεμβράνη μέσα σε μπολάκια ώστε να πάρουν το σχήμα που θέλουμε όταν στεγνώσουν! Βάψιμο αυγών με κομμάτια
Πασχαλινές κάρτες-λαγουδάκια και όμορφες λαμπάδες!!!
Η αφίσα μας (Ε΄τάξη Δ.Σ. Σερίφου 2013-2014) για την Πρόληψη της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, πρώτευσε στην περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου! Ομαδικό έργο Ε? τάξης με τίτλο ? Ολοι μαζί κανείς χώρια? Η Αφίσα πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια διαγωνισμού της δράσης ?+δημιουργώ?
Χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες!!! Στ΄τάξη Δ.Σ.Σερίφου (2014-2015) «?σαν τη μάνα δεν είν΄ άλλος εις τον κόσμο θησαυρός?» Μόμπιλε (από τις πήλινες κατασκευές μας κρέμονται οι φωτογραφίες με τις μανούλες μας και ποιηματάκια) Ε΄τάξη Δ.Σ.Σερίφου (2013-2014) Κάρτες με τη