Saturday, 27 April 2024

Calendar & Events

Main Menu Categories

Περιγραφική Αξιολόγηση - Moodle@Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής

Για την πιλοτική εφαρμογή της Περιγραφικής αξιολόγησης μαθητών στην υποχρεωτική εκπαίδευση ως επισκέπτες δεν έχετε πρόσβαση στη δράση αυτή. Μπορείτε να συνδεθείτε με τον λογαριασμό σας στο Ι.Ε.Π προκειμένου να μοιραστείτε το σχετικό υποστηρικτικό και επιμορφωτικό υλικό.  Login into your account…

Περιγραφική αξιολόγηση - Επιμόρφωση, Εφαρμογή

Το επιμορφωτικό υλικό αφορά στις ενημερωτικές συναντήσεις για την εισαγωγή της Περιγραφικής Αξιολόγησης στην υποχρεωτική εκπαίδευση.

1. Περιγραφική αξιολόγηση: Φιλοσοφία - Αρχές - Μέθοδοι

2. Πρόγραμμα Πιλοτικής Εφαρμογής Περιγραφικής Αξιολόγησης (Γυμνάσιο Αγίου Βλασίου)

Κριτήρια περιγραφικής αξιολόγησης στην Αγγλική Γλώσσα

Το Ενιαίο Πρόγραμμα Σπουδών για τις Ξένες Γλώσσες (ΕΠΣ-ΞΓ) αποτελεί το πλαίσιο στη διδασκαλία, εκμάθηση και αξιολόγηση της Αγγλικής ως ξένης γλώσσας στο δημόσιο σχολείο (Δημοτικό Σχολείο και Γυμνάσιο). Το σχετικό αρχείο αναφέρεται στα κριτήρια για την περιγραφική αξιολόγηση στο μάθημα των Ξένων Γλωσσών, όπου αυτή ισχύσει. Παράλληλα,  αποτελεί έναν ασφαλή, συνοπτικό οδηγό για την αξιολόγηση του μαθητή, της διδακτικής διεργασίας ή κάποιων αυτοαξιολογητικών διαδικασιών που αφορούν στον ίδιο τον εκπαιδευτικό αλλά και το μαθητή στη σχολική τάξη. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΔΩ….