Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1992

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Τιτουλάριος Επίσκοπος.

β) Αρχιερείς στη Βόρεια Σερβία.

γ) Αρχιερείς στην Κεντρική Σερβία.

δ) Αρχιερείς στη Νότια Σερβία.

ε) Αρχιερείς στην Κροατία και Σλοβενία.

στ) Αρχιερείς στη Βοσνία Ερζεγοβίνη.

ζ) Αρχιερείς στις υπόλοιπες Νοτιοσλαβικές Δημοκρατίες.

η) Αρχιερείς εν υπερορία.

θ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

ΣΤ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΣΕΡΒΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Ιπεκίου, Μητροπολίτης Βελιγραδίου και Καρλοβικίου και Πατριάρχης των Σέρβων κ. Παύλος. 22-09-1957.

Έδρα Βελιγράδι.

α) Τιτουλάριος Επίσκοπος.

  1. Ο Χβόσνου Ιουστίνος. 14-07-1992.

β) Αρχιερείς στη Βόρεια Σερβία.

Επίσκοποι

  1. Ο Συρμίου Βασίλειος. 03-09-1978.
    Έδρα Σρέμσκα Μιτρόβιτσα.

  2. Ο Βανάτου Χρυσόστομος. 10-07-1988. (Εκλογή Μάιος 1992, από Δυτικής Αμερικής).
    Έδρα Βέρσατς.

  3. Ο Μπάτσκας Ειρηναίος. 20-05-1990.
    Έδρα Νόβι Σάντ.

γ) Αρχιερείς στην Κεντρική Σερβία.

Επίσκοποι

  1. Ο Ζίτσης Στέφανος. 09-08-1959.
    Έδρα Κράλιεβο.

  2. Ο Σουμαδίας Σάββας. 23-07-1961.
    Έδρα Κραγκούγεβατς.

  3. Ο Σάμπατς και Βαλιέβου Λαυρέντιος. 16-07-1967.
    Έδρα Σάμπατς.

  4. Ο Τιμοκίου Αγάπιος. 10-07-1977. (+ 18-09-1992).
    Έδρα Ζάγετσαρ.

  5. Ο Μπρανιτσέβου Σάββας. 20-06-1982.
    Έδρα Ποζάρεβατς.

δ) Αρχιερείς στη Νότια Σερβία.

Επίσκοποι

  1. Ο Νύσσης Ειρηναίος. 14-07-1974.
    Έδρα Νις.

  2. Ο Μιλεσέβου Γεώργιος. 08-07-1984. (Εκλογή Μάιος 1992, από Καναδά).
    Έδρα Πριγέπολιε.
    Σημείωση: Η Επισκοπή Μιλεσέβου ιδρύθηκε το 1992.

  3. Ο Ράσκας και Πριζρένης Αρτέμιος. 23-06-1991.
    Έδρα Πρίζρεν.

  4. Ο Βράνιε Παχώμιος. 23-08-1992.
    Έδρα Βράνιε.

ε) Αρχιερείς στην Κροατία και Σλοβενία.

Μητροπολίτης

  1. Ο Ζάγκρεμπ και Λιουμπλιάνας Ιωάννης. 31-07-1977.
    Έδρα Ζάγκρεμπ.

Επίσκοποι

  1. Ο Σλαυονίας Λουκιανός. 01-07-1984.
    Έδρα Πάκρακ.

  2. Ο Άνω Καρλοβικίου Νικάνωρ. 11-08-1985.
    Έδρα Κάρλοβατς.

  3. Ο Δαλματίας Λογγίνος. 20-10-1985. (Εκλογή Μάιος 1992, από Αυστραλίας).
    Έδρα Σίμπενικ.

  4. Ο Όσιγεκ και Μπαράνιας Λουκιανός. 14-07-1991.
    Έδρα Ντάλγ Κροατίας.

στ) Αρχιερείς στη Βοσνία Ερζεγοβίνη.

Μητροπολίτες

  1. Ο Δαμπροβοσνίας Βλαδισλαύος. 31-07-1955. (+ 13-09-1992).
    Έδρα Σεράγεβο.

  2. Ο Δαμπροβοσνίας Νικόλαος. 08-09-1973. (Εκλογή Μάιος 1992, από Δαλματίας).
    Έδρα Σεράγεβο.

Επίσκοποι

  1. Ο Σβορνικίου και Τούζλας Βασίλειος. 25-06-1978.
    Έδρα Τούζλα.

  2. Ο Βανιαλούκας Εφραίμ. 17-09-1978.
    Έδρα Βανιαλούκα.

  3. Ο Μπίχατς και Πέτροβατς Χρυσόστομος. 12-06-1991.
    Έδρα Μποσάνσκι Πέτροβατς.

  4. Ο Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Αθανάσιος. 07-07-1991. (Εκλογή 1992, από Βανάτου).
    Έδρα Μοστάρ.

ζ) Αρχιερείς στις υπόλοιπες Νοτιοσλαβικές Δημοκρατίες.

Μητροπολίτες

  1. Ο Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας Αμφιλόχιος. 16-06-1985.
    Έδρα Τσέτινε.

  2. Ο Σκοπίων (χηρεύει).
    Έδρα Σκόπια.

Επίσκοποι

  1. Ο Πρέσπας και Μοναστηρίου (χηρεύει).
    Έδρα Μοναστήρι.

  2. Ο Ζλετόβου και Στρωμνίτσης (χηρεύει).
    Έδρα Στρώμνιτσα.

η) Αρχιερείς εν υπερορία.

Σημείωση: Στις 15-02-1992 επανήλθε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Σερβίας η κατά το 1963 αποσχισθείσα Ελεύθερη Σερβική Εκκλησία της Διασποράς (ή Μητρόπολη Νέας Γρατσανίτσης).

Μητροπολίτες

  1. Ο Νέας Γρατσανίτσης Ειρηναίος. 07-12-1963. (Υπάχθηκε στο Πατριαρχείο Σερβίας την 15-02-1992).
    Έδρα Γκρέισλεϊκ Ιλινόις.

  2. Ο Κεντρώας Αμερικής Χριστοφόρος. 18-06-1978.
    Έδρα Σικάγο.

Επίσκοποι

  1. Ο Βουδιμίου Δανιήλ. 05-04-1969.
    Έδρα Βουδαπέστη.

  2. Ο Αυστραλίας ΝΓ Βασίλειος. 1979. (Υπάχθηκε στο Πατριαρχείο Σερβίας την 15-02-1992).
    Έδρα Καμπέρα.

  3. Ο Ανατολικής Αμερικής Μητροφάνης. 12-07-1987.
    Έδρα Μαρς Πενσυλβανίας.

  4. Ο Μεγάλης Βρετανίας και Σουηδίας Δοσίθεος. 22-05-1990.
    Έδρα Στοκχόλμη.

  5. Ο Δυτικής Ευρώπης Δαμασκηνός. 22-07-1990. (Υπάχθηκε στο Πατριαρχείο Σερβίας την 15-02-1992).
    Έδρα Παρίσι.

  6. Ο Κεντρώας Ευρώπης Κωνσταντίνος. 21-07-1991.
    Έδρα Χίλτεσχαϊμ Γερμανίας.

  7. Ο Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας Λουκάς. 17-08-1992.
    Έδρα Ελαίν Βικτορίας.

  8. Ο Δυτικής Αμερικής (χηρεύει).
    Έδρα Αλχάμπρα Καλιφόρνιας.

  9. Ο Καναδά (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Μιλεσέβου Γεώργιος.
    Έδρα Κάλιαρι Αλβέρτας.

  10. Ο Τιμισοάρας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Σουμαδίας Σάββας.
    Έδρα Τιμισοάρα.

θ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας Δανιήλ. 25-06-1961.

  2. Ο π. Κεντρώας Αμερικής Φιρμιλιανός. 01-08-1963. (+ 02-11-1992).

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.